banner39

Sünniler İstanbul'da toplanıyor

Irak halkına destek konferansı 15-16 Kasım tarihlerinde İstanbul'da toplanıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sünniler İstanbul'da toplanıyor

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Irak Halkına Destek Konferansı 15-16 Kasım tarihlerinde İstanbul'da toplanıyor. Uluslararası Saldırganlığa Karşı Küresel Direniş Girişimi tarafından düzenlenen toplantıya dünyanın bir çok yerinden önemli isimler katılacak.

 

Kimler katılıyor?

 

Irak Müslüman Alimler Birliği, Irak İslam Partisi, Irak Uzlaşma Cephesi, sivil toplum örgütleri ve insan hakları kuruluşları, aşiret liderleri, Irak dışında yaşayan Iraklıların temsilcileri ve İslam dünyasından alimler ve düşünürlerin katılacağı toplantıda bazı Şii gruplar tarafından Sünnilere karşı yürütülen etnik temizlik konusu ele alınacak.

 

Uluslararası Saldırganlığa Karşı Küresel Direniş Girişimi Genel Sekreteri Abdurrahman bin Umeyr En-Nuaymi, geçtiğimiz günlerde Katar'ın başkenti Doha'da düzenlediği basın toplantısında, Cakarta'dan Rabat'a kadar İslam Dünyası'ndan bir çok kişiye davet gönderildiğini bildirdi.

 

Sünniler iki işgal yaşıyor

 

Iraklı Sünnilerin iki işgali bir arada yaşadığını söyleyen En-Nuaymi, bunlardan birini Amerikan işgali, diğerini de Şii işgali olarak tanımladı.

 

En-Nuaymi, İstanbul'da düzenlenecek konferansın amacının Irak'taki Sünnilerin sıkıntılarına ışık tutmak,  İran'ın müdahalelerine ve Irak'ın bölünme tehlikesine karşı İslam ülkelerinin ve özellikle Irak'a komşu ülkelerin desteğini sağlamak olduğunu belirtti.

 

Türkiye'nin evsahipliği yapacağı konferansın siyasi sonuçlarının olacağına inandığını söyleyen En-Nuaymi, konferansı düzenleyen Uluslararası Saldırganlığa Karşı Küresel Direniş Girişimi'nin çeşitli İslami akımları içinde barındıran bir halk hareketi olduğunu belirtti.

 

Direniş anlatılacak

 

İki gün sürecek konferansta Irak'ın toprak bütünlüğünün savunulacağı, Irak'ta Sünnilere karşı yapılan etnik temizliğin belgeleriyle ortaya konulacağı ve direniş gerçeklerinin anlatılacağı, Irak'ta yaşanan zulmün ortadan kalkması için İslam ülkelerinden direnişe maddi ve manevi destek vermelerinin isteneceği bildirildi.

 

nusrairaq.gif

 

Uluslararası Saldırganlığa Karşı Küresel Direniş

 

Çeşitli İslam ülkelerinden 200'ü aşkın alim, siyasi, akademisyen, işadamı ve yazarın katılımıyla kurulan Uluslararası Saldırganlığa Karşı Küresel Direniş Girişimi, ümmet bilincini artırmayı ve İslam Dünyası'na yönelik saldırganlığa karşı mücadeleyi hedefliyor.

 

Hareket, ilk resmi toplantısını 2005 yılı Şubat ayında Katar'ın başkenti Doha'da yapmış ve toplantıya Dr. Yusuf El-Kardavi, Abbas Medeni, Raşid Gannuşi, Halit Meşal, Fethi Yeken ve Gazi Ahmed Hüseyin gibi isimler katılmıştı.

 

Tanıtım bildirisi

 

15-16 Kasım tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek toplantının tanıtım bildirisinde konferans ve hedefleri şöyle ifade ediliyor:

 

"Toprakları Amerikan işgal edilen Irak, Irak halkına daha önce eşi görülmemiş acılar ve trajediler yaşatan elem verici ve kanlı günler geçirmektedir. Irak'taki herkes bu trajedileri yaşamakta ise de, Irak'taki belirli bölgelere yapılan zulüm ve baskının boyutu akıl ve mantık sınırlarını açmaktadır ki bu da, Irak'taki bir grubun özellikle hedef seçildiği izlenimini vermektedir.

 

Bu acı gerçek karşısında dünyanın diğer bölgelerindeki insaf sahibi insanların yanında Arap ve İslam Dünyası haklarının bir çoğu acı ve hüzün hissetmekte, ortadan kaldırılması için herkes tarafından çaba gösterilmesi gereken bu manzarakarşısında yüreklerindeki ateş ve acıyı ifade edebilecekleri ortamlar aramaktadırlar.

 

İslam Dünyası'nın alimleri, kanaat önderleri ve düşünürleri, bu rolü yerine getirmeleri beklenenlerin başında gelmektedir. Bu noktadan hareketle, bu konferansın düzenlenmesi fikri doğmuştur. Konferansın düzenlenmesi geç kalmış bir adım olsa da, en azından bu düşüncenin netleşmesi ve gerçekleşmesi için çalışma imkanı sunacaktır."

 

Konferansın yapısı ve mesajı

 

Tanıtım bildirisinde, konferansın bir halk hareketi olduğu ve temel hedefinin "Irak'taki Sünnilerin trajedisini belgeleme ve medya aracılığıyla dünyaya duyurmak" olduğu ifade edilmektedir.

 

Konferansın başlıca hedefleri olarak da şunlar sayılmaktadır:

 

1- Irak'taki Sünnilerin trajedisine ışık tutmak ve Sünnilere yapılan çeşitli zulümleri ortaya koymak.

 

2- Irak'ta Sünnilere karşı yürütülen etnik temizliği ve soykırımı belgelemek.

 

3- Irak Sünnilerinin faaliyetleri arasında koordine sağlamak.

 

4- Müslüman alimlerin Irak'ta Sünnilere uygulanan zulme karşı tavır birliğini ve bu zulmme acil olarak son verilmesi taleplerini vugulamak.

 

5- Bu trajedinin yaşanmasına neden olan çevreleri ortaya koymak.

 

6- Irak'ta varolması istenen direnişin gerçeklerini ve olaylardaki rolünü göstermek.

 

7- Trajedinin ortadan kalkması ve hafifletilmesi için siyasi ve medya baskısı oluşturmak.

 

8- Arap ve İslam ülkelerindeki bütün çevreleri, bu zulmün en kısa zamanda ortadan kalkması için sorumluluklarını yüklenmeye davet etmek.

 

Faaliyetler

 

Konferans kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetler, tanıtım bildirisinde şu şekilde sıralanmıştır:

 

1- Konferanslar ve paneler

 

2- Tartışma ve çalışma grupları

 

3- Sergiler

 

4- Belgesel filmler ve fotoğraflar

 

5- Belge dosyaları

 

6- Basın toplantıları

 

7- Televizyon kanallarıyla röportajlar ve beyanatlar

 

8- Gazetecilerle toplantılar ve kamuoyunu günlük bilgilendirme

 

9- Irak içinden kayıtlar, kurbanların tanıklıkları ve olay yeri raporları

 

10- Konferans adına internet sitesi kurulması ve destek için elektronik imza defteri açılması.

 

Konferans adına kurulan site: http://www.iraqnusra.qawim.org/

 

 

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?