banner39

Sunniler Şiileri asıyor iddiası

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin verdiği habere göre, Bağdat'ta Saddam Hüseyin'in intikamını almak amacıyla kaçırıldığı ve asılarak öldürüldüğü belirtilen 102 Şiinin cesedinin buluunuduğunu iddia etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sunniler Şiileri asıyor iddiası

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin Irak İçişleri Bakanlığı'ndan kaynaklara ve görgü tanıklarına dayanarak verdiği habere göre, Saddam Hüseyin'in idam edilmesinden bu yana başkent Bağdat'ta 102 Şiinin cesedi bulundu. İçişleri Bakanlığı'ndan Yüzbaşı Muhammed Salim, cesetleri bulunan Şiilerin yüzde 90'ının Saddam Hüseyin'in intikamını almak amacıyla kaçırıldığını ve asılarak öldürüldüğünü söyledi.

ESNAF İZLEDİ

Görgü tanıkları da Bağdat'ın Sünni bölgelerinden Hayfa Caddesi'nde geçen pazar günü Sünni militanların üç minibüsten indirdikleri 23 Şiiyi elektrik direklerine astıklarını anlattı. Tanıkların ifadesine göre, gözleri bağlı rehineleri sokak ortasında minibüslerden indiren militanlar, kendilerine direnenleri vurduktan sonra sağ kalanları direklere asarak öldürdü.

Sünni militanların olaylar üzerine bölgeye gelen polisi geri püskürttüğü, öldürülen Şiilerin uzun süre direklerde asılı kaldıkları belirtildi. Irak polisinin daha sonra ordu desteğiyle bölgeye dönerek cesetleri topladığı kaydedildi.

Hayfa Caddesi'ndeki bir markette çalışan İmad Atvan, "Bu adamlar asılırken, bazıları da başlarından vurulurken biz izledik. Burada hepimiz Sünniyiz, o yüzden militanlara destek verdik" dedi.
Irak İçişleri Bakanlığı, Saddam Hüseyin'in idam cezasına çarptırılmasından bu yana yaklaşık 200 Şiinin kaçırıldığını açıkladı. Iraklı yetkililer, Duceyl katliamı davasında Saddam Hüseyin'le birlikte idam cezasına çarptırılan üvey kardeşi Barzan el Tikriti ve eski Devrim Mahkemesi Başkanı Avad el Bender'in cezalarının infazının gerçekleşmesi durumunda halen rehin tutulan Şiilerin de aynı şekilde öldürülebileceğini tahmin ediyor.

Ayda 50 bin Iraklı evini terk ediyor

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Irak Savaşı'nın başladığı 2003 yılından bu yana her 8 Iraklıdan birinin evini terk edip mülteci konumuna düştüğünü açıklayarak, Iraklı mülteciler için 60 milyon dolarlık yardım çağrısında bulundu.

UNHCR'nin açıklamasında, Irak'ta her ay ortalama 50 bin kişinin evlerini terk ettiği, yaklaşık 2 milyon Iraklının diğer ülkelere, 1.7 milyon Iraklının da ülke içinde göçe zorlandığı belirtildi. Halen Suriye'de 1 milyon, Ürdün'de 700 bin, Mısır'da 20 bin-80 bin ve Lübnan'da 40 bin Iraklı mülteci bulunuyor. Irak sınırları içinde kalan mültecilerin sayısının da bu yıl sonuna kadar 2.7 milyona ulaşabileceği belirtiliyor.

BM, Irak'taki bu nüfus hareketinin, 1948'de İsrail'in kuruluşuyla Filistinlilerin topraklarını terkine yol açan göç dalgasından bu yana Ortadoğu'da yaşananların en büyüğü olduğuna dikkat çekti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?