banner15

Sünniler ve Kürtler Caferi'yi İstemiyor

Irak Başbakanı İbrahim Caferi, mezhep çatışmalarına çözüm bulmak üzere bugün yapılacak bir görüşmeyi iptal etti. Caferi'nin Sünni ve Kürtlerin görevden ayrılması baskılarına öfkeli olduğu belirtiliyor.

Sünniler ve Kürtler Caferi'yi İstemiyor

Irak Başbakanı İbrahim Caferi, ülkede son haftalarda artan mezhep çatışmalarına çözüm bulmak üzere bugün yapılacak bir görüşmeyi iptal etti. Caferi'nin önde gelen siyasetçileri bir araya getirmesini planladığı görüşmeyi neden iptal ettiğine dair bir açıklama yapılmadı. Ancak Bağdat'taki BBC muhabiri Caferi'nin son dönemde Sünni ve Kürt siyasetçilerin görevden ayrılması yolundaki baskılarına öfkeli olduğunu belirtiyor. Şiilerin en önde gelen siyasetçilerinden Caferi'nin hafta başında Türkiye'ye yaptığı ziyaret de Kürt Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile arasını açmıştı. Talabani, ziyaretin izinsiz yapıldığını savunarak alınacak kararların geçerli olmayacağını savundu.

 

Caferi'ye karşı üçlü ittifak

Dün de Sünni ve Kürt partileri ile İyad Allavi'nin laik eğilimli partisi 15 Aralık'taki genel seçimi kazanan Şii ittifakından Caferi'nin başbakan adaylığının geri çekilmesini isteme konusunda anlaşmışlardı. 275 sandalyeden 130'unu kazanmış olan Şii ittifakı 12 Şubat'ta yaptığı oylamada Caferi'yi bir oy farkla başbakan adayı göstermeyi kararlaştırdı. Diğer aday, Şii lider Muktada es Sadr'a yakınlığı ile tanınan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adil Abdülmehdi idi. Caferi geçen yıl Nisan'dan bu yana başbakanlık görevini yürütüyordu.

Sünniler, Caferi'yi bu süre içinde özellikle de Semerra'daki Askeriye Camii'ne saldırı ardından, kendilerine yönelik şiddeti engellemediği gerekçesiyle eleştiriyorlardı. Caferi daha önce de İçişleri Bakanlığı binasında işkence görmüş Sünni tutsaklar bulunması ardından eleştirilere hedef olmuştu. Irak'tan sorumlu eski BM insan hakları yetkilisi John Pace, ülkede insan hakları ihlallerinin en az Saddam Hüseyin dönemindekiler kadar kötü olduğunu söylüyor.

Pace, "Saddam döneminde, düşünce ve ifade özgürlüğünden feragat ederek az çok fiziksel emniyetinizi sağlayabiliyordunuz. Şimdi ise ilkel, kaotik bir durum var ve herkes istediğine istediğini yapabiliyor" dedi. Dünya liderleri son günlerde Iraklı siyasetçilere geniş tabanlı ve istikrarlı bir hükümet kurulması için ısrarlı çağrılar yapıyorlar. Hükümet görüşmeleri ise seçim sonuçlarının açıklanması üzerinden iki aya yakın zaman geçmiş olmasına rağmen somut bir sonuç getirmiş değil.

Üç saldırı, 18 ölü

22 Şubat'ta Şiiler için en kutsal mekanlardan olan Askeriye Camii'ne düzenlenen saldırıdan bu yana, Bağdat başta olmak üzere bombalı saldırılar ve cinayetler yaklaşık 500 kişinin ölümüne yol açtı. Bugün üç nokatda düzenlenen saldırılarda en az 18 kişi daha hayatını kaybetti.

Tikrit'te bir kontrol noktasına düzenlenen silahlı saldırıda dokuz Iraklı asker ve polis öldü. Başkentteki bir pazar yerine düzenlenen bombalı saldırı da en az dört kişinin ölümüne neden oldu. Yine başkentin Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Sadr semtinde meydana gelen bir patlama beş kişinin ölümüne yol açtı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48