banner39

'Sünnileri ezin ve Irak'ı bölün'

İsrailli generaller, Sünnileri zayıflatmayı ve Irak'ı küçük devletçiklere bölmeyi tavsiye etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Sünnileri ezin ve Irak'ı bölün'

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

İsrailli generaller ve uzmanlar, Amerika Birleşik Devletleri'ne Irak'ta Sünnileri zayıflatma ve Irak'ı küçük devletçiklere bölme tavsiyesinde bulundu ve bunun Amerika'nın ve İsrail'in bölgedeki hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olacağını belirtti.

 

İsrail'in en ünlü araştırma merkezlerinden 'The Interdisciplinary Center Herzliya"nın araştırmacılarından Guy Bahur, Amerika'nın Irak'ı bölmemesi durumunda başarısız olacağını ve hedeflerini gerçekleştiremeyeceğini savundu.

 

'Bölünmeyi kolaylaştırın!'

 

İsrail Radyosu'nda yayınlanan bir panelde konuşan Guy Bahur, Irak'ın coğrafi bütünlüğünün parçalanması ve etnik temellere dayalı küçük devletçiklerin kurulmasının kolaylaştırılması gerektiğini söyledi.

 

'Sünnileri zayıflatın!'

 

Bahur, bunun için öncelikle Sünnilerin zayıflatılması gerektiğinin zaruri olduğunu ve yeni Irak'ta İsrail'i ve Amerikan çıkarlarını tehdit edecek bir güce dönüşmemesi için Sünni direniş gruplarının ezilmesi gerektiğini vurguladı.

 

''Birleşik Irak'sız bir Arap Dünyası daha iyi'

 

İsrail Askeri İstihbarat Şubesi eski başkanlarından Amos Malka ise, Irak'ın bugünkü birleşik haliyle haritadan yok olmasının İsrail'e yönelik stratejik tehlikelerin azalmasını sağlayacak önemli bir etken olacağını söyledi.

 

Irak'ın bölünmesi durumunda Arap ülkelerinin İsrail'e karşı bu ülkenin insan ve maddi gücünden yararlanamayacağına dikkat çeken Amos Malka, "Birleşik Irak"sız bir Arap Dünyası'nın İsrail için daha iyi olacağını belirtti.

 

'Kantonlarla iyi ilişkiler geliştirilmeli'

 

İsrail Askeri İstihbaratı Araştırma Dairesi eski başkanlarından General Dani Rothschild de yaptığı konuşmada, İsrail'in yeni Irak'ta oluşacak kantonlarla mutlaka iyi ilişkiler geliştirmesi gerektiğini ve İsrail ile Kuzey Irak Kürtleri arasında tarihsel bağların olduğunu kaydetti.

 

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?