banner39

Sünniler İran'daki saldırıyı kınadı

Zahedan Ehli Sünnet Ulema Birliği, yayınladığı bildiriyle İran'ın Zahedan bölgesinde meydana gelen saldırıyı kınadı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Sünniler İran'daki saldırıyı kınadı

İran’ın güney doğusunda yeralan Sistan Belucistan eyaletinin merkezi Zahedan kentinde geçen Çarşamba günü 11 kişinin ölümü ve 30’a yakın kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırısına kınamalar devam ediyor.

Zahedan Ehli Sünnet Ulema Birliği, yayınladığı bildiriyle saldırıyı kınarken, Pakistan’da Cundullah adlı bir terör örgütünün bu cinayeti işlemesinin Müslümanlar adına kabul edilemez bir  girişim olduğunu vurgulayarak, “İran’da geçmişten beri Şii ve Sünni Müslümanların kardeşçe yaşadığı ve bu tür saldırılardan hedefin bu kardeşliği bozmak olduğu’na vurgu yaptı.

Bildiride ayrıca düşmanların daha önceleri de bölgede ve İran’da etnik ve mezheplararası çatışma çıkarmaya çalıştığını ama bu zamana kadar  yaptıkları bütün komploların Allah’ın izniyle bozulduğunu bildirdi.
Bu arada Sisitan ve Belucistan eyaleti üst düzey güvenlik yetkilisi Muhammed Gaffari İran Halk Direnişi Örgütünün (Cundullah) ABD ve İngiltere gizli servis ajanlarıyla casuslarına bağlı çalıştıklarının elde edilen son delillerle kesinlik kazandığını söyledi.

Gaffari konuyla ilgili muhabirlere yaptığı açıklamada, iki hafta önce 4 emniyet mensubuna yapılan terör eyleminin ardından yakalanan bu terörist gruba bağlı kişilerden elde edilen son belge, delil ve filmlerle bu örgütün yurt dışı bağlantılarının özellikle de ABD ve İngiltere bağlantılarının kesinlik kazandığını vurguladı.

Bu arada İran Milis Ordusu komutanı Seyyid Muhammed Hicazi ise Meşhet kentinde yaptığı açıklamada, düşmanların bugün İran’da Sünni ve Şii Müslümanlar arasında fitne çıkarmaya çalışmakla ülkeyi karıştırmaya çalıştıklarını söyledi. İran halkını bu zamana kadar düşmanların her türlü komplolarını bozduğunu söyleyen Hicazi, ‘düşmanın son fitnesi de halkın bilinciyle bozulmuştur’ dedi.

 

Kaynak: http://www.mehrnews.com/tr

 


banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?