banner39

'Süper Savcı' görevden alındı

İzmir ve Ege Bölgesi'nde çok sayıda operasyonu başlatan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün yetkileri elinden alındı.

Arşiv 08.04.2009, 10:24 08.04.2009, 12:02
'Süper Savcı' görevden alındı

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İki yıl boyunca Özel Yetkiyle görev yaptığı İzmir Adliyesi'nde belediyeler de dahil, kamu kurumlarındaki suç örgütlerine yönelik operasyonlarla adını duyuran Murat Gök, Adalet Bakanlığı'nın emriyle yetkileri alınarak düz savcı yapıldı.

Bakanlığın kararı Gök'e, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler tarafından tebliğ edildi. Gök'e yapılan tebligatta, 'Özel yetki ile yaptığınız soruşturma ve operasyon yetkiniz sona erdirilmiştir' denildi. Murat Gök'ün haziran ayı sonunda çıkan Hakimler ve Savcılar Kararnamesi ardından başka bir ile atanacağı öne sürüldü.

Savcı Murat Gök, "Böyle bir şey niye yapıldı anlamış değilim. Bazı kişilerin yaptığım işler hoşuna gitmedi. Arı kovanlarına çomak soktum. İşleri ve düzenleri bozuldu. Soruşturma ve operasyon yapma yetkim Başsavcılıkça görülen lüzum üzerine alındı. Sanırım buraya kadarmış" dedi.

GÖK HABERTÜRK'E KONUŞTU: İSTİFA EDECEĞİM

 

Habertürk televizyonuna konuşan Murat Gök, istifa edeceğini açıkladı. Gök, "Şimdiye yaptığım operasyonlar bir şey değil esas bundan sonra yapacağım operasyonlar çok önemli idi, bu sebeple görevden alındığımı düşünüyorum" ifadesini de kullandı.

 

Murat Gök, Anafor operasyonu, Şafak operasyonu, Rıhtım operasyonu, Kumsal operasyonu adı altında çeşitli operasyonlar gerçekleştirmişti. Gök ayrıca terör örgütlerine karşı da operasyonlar yürütmüştü. Ağır Ceza Hakimini rüşvet alırken yakalayan Gök'ün yürüttüğü Anafor operasyonunda Sami Hoştan da ifade vermişti.

BAKAN ŞAHİN: TALİMAT SÖZKONUSU DEĞİL

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Gök'ün açıklamalarını 'talihsiz' olarak nitelendirdi ve "İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın tasarrufudur. Talimat sözkonusu değildir. Yetkilerini biz değil İzmir Başsavcılığı aldı. Kendisiyle ilgili bakanlığımızın soruşturması yok. Ancak bazı soruşturmalar nedeniyle basında yer almıştır" dedi.

EMİN ÖZLER: GÖREVDEN ALMA YOK!

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün yetkilerinin devam ettiğini belirterek, ''Ama rutin bir iş bölümü değişikliği yapılmıştır'' dedi.

Özler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün yetkilerinin alınmadığını belirterek, Adalet Bakanlığının bu konuda talebi olmadığını ifade etti.

Gök'ün yetkilerinin devam ettiğini vurgulayan Özler, şunları kaydetti:

''Başsavcı Vekilimiz Mehmet Doğar ve benim tasarrufumla bir uygulama yapılmıştır. Murat Gök savcımızın, CMK 250 ile olan yetkileri devam etmektedir. Bundan sonra yerine Mehmet Sait Demiröz savcımız soruşturmalara devam edecek. Gök ise 8 ve 10 Ağır Ceza Mahkemelerinde duruşmalara çıkacaktır. Yetkisinin alınması söz konusu değil, rutin bir görev değişikliğidir. İş bölümünde bir değişiklik olmuştur. CMK 250 ile yetkili savcı sayımız İzmir'de 6'dır. Bunlardan 2'si duruşmalara çıkar, 4'ü soruşturmaları yürütür. Burada yapılan da rutin bir uygulama ve iş bölümü değişikliğidir. Başka bir neden yoktur, görülen lüzum üzerine bir değişikliğe gittik.''

ŞAFAK, KUMSAL, RIHTIM, SARMAŞIK, ARI KOVANI VE ANAFOR'UN SAVCISIYDI

Murat Gök, Buca, Güzelbahçe ve Çeşme'de operasyonlar yapmıştı. Murat Gök'ün talimatıyla harekete geçen İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Organize  Suçlar Büro Amirliği ekipleri, 7 aylık çalışmanın ardından, Güzelbahçe ilçesi Belediye Başkanı Ertan Avkıran ile birlikte belediyenin tüm çalışanlarını 6 Ocak'ta gözaltına almıştı.

İzmir'in Buca ilçesinde de, 20 Ocak'ta Belediye Başkanı Cemil Şeboy, belediye meclisi ve encümenin bazı üyeleri ile belediye görevlilerinin de aralarında bulunduğu 30'a yakın kişi, gözaltına alınmıştı.

'ANAFOR'DA SAMİ HOŞTAN DA SORGULANMIŞTI

Murat Gök ayrıca 67 sanıklı Anafor operasyonunu yönetmiş ve Ergenekon davasında tutuklu bulunan Sami Hoştan'ın tahliye edilmesi üzerine, İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne "Hoştan'ın yakalanarak İzmir'e getirilmesi" talimatını vermişti.

İzmir polisinin durumu bildirmesi üzerine, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri 14 Şubat'ta Sami Hoştan'ı gözaltına almıştı.

YENGEÇ OPERASYONLARI

İzmir'de tefecilik ve organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla yargılanan V.O.Ç'nin serbest bırakılmasının ardından geçen yıl ekim ayında başlatılan "Yengeç" kod adlı operasyonda, ağır ceza mahkemesi başkanı A.K. ile 8 avukatın da aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alınmıştı.

Rüşvet karşılığı V.O.Ç'nin serbest bırakılmasını sağladıkları ve aracılık ettikleri iddiasıyla yakalanan zanlılardan, mahkeme başkanı ve 7 kişi tutuklanmıştı.

İlk operasyonun ardından olayla bağlantılı olarak, özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla kasım ayında başlatılan "Yengeç-2" kod adlı operasyonda, önceki operasyonda "rüşvet"suçlamasıyla tutuklanan mahkeme başkanı A.K'nin kardeşi galerici H.K, eski İzmir Sanayi ve Ticaret İl Müdürü, 14 avukat ve bir emniyet amiri gözaltına alınmıştı.

BEŞ GÜN ÖNCE KAZA GEÇİRMİŞTİ

Öte yandan 3 Nisan'da Savcı Murat Gök'ün, içinde bulunduğu otomobile arkadan başka bir araç çarpmış ve Gök kazada yaralanmıştı.


banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?