banner39

Suriye: ABD'nin İsrail iddialarını paylaşması üzücü

Suriye, ABD'nin İsrail tarafından ortaya atılan iddiaları paylaşmasının üzüntü verici olduğunu belirtti.

Arşiv 21.04.2010, 05:35 21.04.2010, 05:35
Suriye: ABD'nin İsrail iddialarını paylaşması üzücü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Suriye Dışişleri Bakanı Velid el Muallim, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, İsrail'in, "Suriye Hizbullah'a Scud füzesi temin ediyor" şeklindeki iddiasını paylaşmasından dolayı üzüntü duyduğunu açıkladı.

Suriye resmi haber ajansı Sana'ya demeç veren Muallim, "İsrail, Kudüs ve Batı Şeria'da işlediği suçlarının yanı sıra birçok ülkenin kınadığı Gazze kuşatmasını örtbas etmek amacıyla bu iddiaları öne sürüyor. ABD'yi bunları göz ardı etmeleri konusunda uyardık" dedi.

Kapsamlı barışın gereklerini yerine getirmemesi ve uluslararası topluma karşı çıkması nedeniyle İsrail'in dış siyasetinde yaşadığı krize işaret eden Suriyeli Bakan, İsrail iddialarını temel alan ABD Dışişlerinin, Suriye'nin Washington elçiliğindeki ikinci yetkilisini çağırdığını hatırlattı. Muallim, "Suriye, bundan birkaç gün önce İsrail'in bölgedeki havayı gerginleştirmeyi ve herhangi bir İsrail saldırısına zemin hazırlamayı hedefleyen iddialarına şiddetli bir şekilde karşı çıkan resmi bir beyanda bulundu. Konu artık net bir şekilde ortaya çıktı" diye konuştu.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Fransa'ya gitmeden önce yaptığı açıklamada, Suriye'yi Hizbullah'a scud füzesi temin etmekle suçlamış, Şam yönetimi de bu iddiaları kesin bir dille reddetmişti.


ABD - SURİYE İLİŞKİLERİ

Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin 2005 yılında suikast sonucu öldürülmesinin ardından ABD ile Suriye arasındaki ilişkiler gerilmiş, Washington yönetimi Hariri suikastından Şam yönetimini sorumlu tutarak büyükelçisini geri çekmişti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın dönemi ile Suriye - ABD ilişkilerinde yumuşama sağlanmış, Washington 5 yıl aradan sonra Şam'a büyükelçi göndermeyi kararlaştırmıştı. Ancak İsrail'in son iddialarının ardından Washington ve Şam ilişkilerine scud füzeleri "atıldı". ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in iddiaları üzerine Suriye'nin Washington Büyükelçiliğindeki ikinci adamı Züheyr Cabbur'u çağırarak uyarıda bulundu. 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?