banner39

Suriye Araştırma Komitesi Kuruyor

Eski Lübnan Başbakanı Hariri'ye yönelik suikast nedeniyle suçlanan Suriye, özel bir araştırma komitesi kurmaya hazırlanıyor. Uzun bir süredir ABD'nin sınır kontrollerini sıkılaştırması için uyardığı Suriye, Irak sınırını basına açtı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Suriye Araştırma Komitesi Kuruyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri’ye düzenlenen suikastla ilgili BM raporunda yer alan suçlamalar nedeniyle, araştırma komitesi kurulması için emir verdi. Resmi açıklamaya göre, üst düzey isimlerden oluşturulacak hukuk komitesi, BM ile yakın işbirliği içinde çalışacak. Komite, suikasta Suriye’den kişi ve grupların karışıp karışmadığını ortaya çıkarmaya çalışacak.

 

Suriye Irak sınırını basına açtı

 

Şam yönetimi, Irak'a direnişçilerin sızdığı belirtilen sınırı kumdan ve dikenli telden engellerle güçlendirdi. 700 kilometre boyunca uzanan Suriye-Irak sınırı yüksekliği iki ile dört metre arasında değişen kumdan bariyerle birbirinden ayrıldı. Sınır boyu karakollarının sayısı 10'dan 577'e çıkarıldı. Irak sınırında 7bin 500 güvenlik gücü görev yapıyor. Sınırı gazetecilere gezdiren Suriye ordusundan General Emin, "eğer kaynaklarımız olsa sınırı helikopterle, elektronik cihazlarla izlerdik. Ama elimizden gelen bu kadar" dedi. Washington yönetimi uzun bir süredir Suriye'yi Irak'taki direnişe destek vermekle suçluyor. Şam yönetimi, direnişçilerin geçişine göz yumduğu iddiasını yalanlıyor.

Koalisyon güçlerinden destek talebi

“Koalisyon güçleri, teknik destek sağlamalı” diyen Suriyeli komutan, eksikliklere rağmen sınırdan çok sayıda geçişi önlediklerini savundu ve ülkesinin kendi kaynaklarıyla 1400 kişiyi yakaladığını öne sürdü. Suriye ordusu, ABD ordusunun bölgeye düzenlediği operasyonlardan duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi.

ABD, Suriye'yi vurmayı düşündü mü?
 
ABD'de yayımlanan haftalık Newsweek dergisi iki hafta önce, Washington yönetiminin Irak'a teröristlerin sızmasını engellememekle suçladığı Suriye'ye karşı askeri bir saldırıyı tartıştığını yazmıştı. Konunun üst düzey yöneticilerin 1 ekimde yaptığı bir toplantıda ele alındığını belirten dergi, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın böyle bir adımı önlediğini vurgulamıştı.

BM'nin 'Hariri suikasti' raporu
 
Geçtiğimiz şubat ayında uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesini soruşturan BM Komisyonu'nun raporunda suikastte Şam yönetiminin parmağı olduğunun belirtilmesi, ABD yönetiminin Suriye'ye baskı yapması konusunda elini biraz daha güçlendirdi. BM Soruşturma Komisyonu Başkanı Detlev Mehlis'in raporunda, Hariri'nin Suriye ve Lübnan istihbarat servislerinin dikkatlice hazırladıkları bir terörist eylem neticesinde suikasta kurban gittiği bildirilmişti.
 banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?