banner39

Suriye Baas Partisi’nin Kongresi Yapıldı

ABD tehdidi altında bulunan Suriye’de 42 yıldır iktidarda bulunan Baas Partisi'nin 10. kongresi bugün sona erdi. Kongrede çok partili sisteme geçiş sinyalleri verilirken Baas Partisi’nin devletten ayrışmasının gereğine vurgu yapıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Suriye Baas Partisi’nin Kongresi Yapıldı
 
İSLAM DÜNYASI 

 Arap Sosyalist Baas Partisi’nin 10. olağan kongresi 6 Haziran Pazartesi günü çalışmalarına başladı. 1963 yılında askeri bir darbeyle yönetimi ele geçiren ve Suriye'yi 42 yıldır yöneten Baas (Diriliş) Partisi delegeleri, Pazartesi günü Şam'da düzenlenen kongrede ağırlıklı olarak siyasi reformlar, dış baskılar ve ekonomik iyileşme konularını görüştü. 

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad yaptığı açış konuşmasında ekonomik reform ve yolsuzlukla mücadele sözü verdi. "Ekonomik reform ve yaşam standartlarının yükseltilmesi önceliğimizdir" diye konuşan Esad, yolsuzluğun da hem ahlaki hem toplumsal bir sorun olduğunu vurguladı. Esad’ın "Değişim, istikrarı bozmayacak şekilde yapılmalı" şeklindeki vurgusu, reformların çok radikal ve süratli olmayacağı yorumlarına neden oldu. 

Esad ayrıca, Baas partisinin fikir ve temel ilkelerinin hala geçerli olduğunu ve halkın ihtiyaçlarına karşılık verdiğini de söyledi. Esad'ın konuşması 1200 delege tarafından coşkulu alkışlarla karşılandı. Suriye'nin genç lideri, beş yıl önce ölen babasının yerini aldığında, geniş kitleler tarafından bir reform umudu olarak görülmüştü. Ama bu umutlar karşılığını bulamadı. 

Yetkililer beş yıldır ilk kez yapılan kongrenin, Lübnan'ın Suriye karşıtı eski Başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesi üzerine artan uluslararası baskılar ile bir ilgisi olmadığını dile getiriyor. Şam yönetimi bu suikastta parmağı olduğu suçlamalarını reddetmiş, ancak baskılar üzerine Lübnan'da son 30 yıldır bulundurduğu askerleri geri çekmişti.

Tüm Arap halkının tek bir devlet altında birleşmesi idealine sahip Arap Sosyalist Baas Partisi’nin sol kanadını temsil eden Suriye Baas Partisi’nin onuncu kongresinde yerel liderlik konseyi 21 den 15 kişiye indirildi. Liderlik konseyine seçilen onbeş kişinin dokuzu genç jenerasyondan.   

Daha Fazla Demokrasi ve Özgürlük Vadi 

Baas Partisi kongresinde Suriye hükümetine yönelik bazı tavsiye kararları alındı. Bu tavsiyeler arasında, sıradan halkın gündelik hayatı üzerinde devletin kontrolünün hafifletilmesi konusu da var. Anlaşıldığı kadarıyla yaklaşık 42 yıldır yürürlükte olan olağanüstü hal yasaları biraz daha gevşetilecek, fakat tamamen kaldırılmayacak.

Demokrasi ve özgürlüklerin geliştirilmesi yönünde, küçükte olsa bazı adımlar atılıyor. Baas Partisi bir talimat yayınlayarak, vatandaşlarının sosyal ve kültürel etkinliklerinde güvenlik kuvvetlerinden izin alma zorunluluğunu büyük ölçüde kaldırdı. Yani bundan böyle Suriyeliler, çok sayıda sıradan iş için Baas Partisi'nin onayını almak zorunda değil. 

Düğün yapmak, bir lokanta açmak, üniversiteye gitmek, dükkân sahibi olmak ya da araba yedek parçası ithal etmek gibi türlü işler, bugüne değin, uzun bir bürokrasi zincirinden geçmek zorundaydı ve emniyetin iznine tabiydi. Suriyelilerin yurtdışında konferanslara katılmak için partiden onay alması şartı da kaldırılıyor. Böylece toplam 67 maddede güvenlik izni alma şart kaldırılmış oluyor. 

Siyasi Partiler Serbest Ancak… 

Suriye Gurbetçiler Bakanı ve kongrenin basın sözcüsü Bayan Besine Şaban yaptığı açıklamada, kongrede farklı siyasi partilerin kurulmasına izin veren yeni kanunun ele alındığını ve olumlu karşılandığını belirtti. Yeni siyasi partiler kanununda kurulacak olan partinin sınıfsal, bölgesel, etnik ve dini ayrımcılığa dayanmaması şartı getiriliyor. Yani, "Müslüman Kardeşler" gibi ülkeyi İslam esasına göre yönetmeyi amaçlayan partilere izin verilmeyeceği ortaya konuyor. 

Bakan Şaban, siyasi partilerin ülke maslahatları ve güvenliğiyle oynamaması gerektiğini vurguluyor. Bakan Şaban basın özgürlüğüyle ilgili olarak da “Yüksek Basın Kurulu” oluşturma kararı alındığını belirterek, bağımsız basın yayın kuruluşları oluşturulmasının gereğine dikkat çekti. 

Bakan Şaban ayrıca kongrede Baas Partisi’nin devletten ayrışması gereği konusunun tartışıldığını ve Baas Partisi üst düzey yöneticilerin devlet mekanizmalarında ikinci bir görev almaları hususuna dikkat çeldiğini belirtti. Arap ülkelerinde birliği hedefleyen milliyetçi Baas Partisi'nin 17 milyonluk ülkede 1,5 milyon üyesi bulunuyor. 

Haddam, Kongre Öncesi İstifa Etti 

Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Abdülhalim Haddam hükümetten ve iktidardaki Baas Partisi'nden istifa etti. Haddam'ın istifasını, Baas Partisi'nin siyasi reformları görüşmek üzere düzenlediği kongrenin ilk gününde ilan ettiği bildiriliyor. 

Abdülhalim Haddam, Suriye'nin Lübnan'daki nüfuzunun mimarı olarak biliniyordu. Uzmanlar, Abdülhalim Haddam'ın da, Şam yönetimi içindeki etkinliğinin son zamanlarda azaldığına dikkat çekiyor.

1932 doğumlu Haddam, Suriye'nin eski kuşak siyasetçilerinden. Beşşar Esad'dan önce babası Hafız Esad ile yıllarca siyaset yapan Haddam, 1980'lerde Cumhurbaşkanı Yardımcılığı'na getirilmeden önce, Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 

Suriye'nin Lübnan politikasını on yıllar boyu şekillendiren Haddam'ın bu konudaki duruşu, 1978 yılında söylediği şu sözlerle tanımlanıyor; "Lübnan ya birleştirilecek ya da Suriye'ye iade edilecek."

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?