banner15

Suriye büyükelçilik yangınları için özür diledi

Suriye'nin başkenti Şam'da, bir gazetede yayınlanan İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri protesto eden yüzlerce Suriyeli, Danimarka ve Norveç elçiliklerini ateşe verdi. Norveç'ten gelen tepkiler üzerine Şam yönetimi özür diledi.

Suriye büyükelçilik yangınları için özür diledi

Görgü tanıklarının verdikleri bilgiye göre, yangın binada önemli hasara yol açtı. Başlangıçta barışçı bir gösteri yapan protestocuların, kızgınlık artınca polis barikatını aşarak elçiliğe girdikleri ve 3 katlı binayı ateşe verdikleri bildirildi. Protestocuların ayrıca binaya taş atarak camların kırılmasına yol açtıkları belirtildi.

Danimarka bayrağını yakan kızgın protestocular, bunun yerine ''Allah'tan başka Tanrı yoktur ve Muhammet O'nun Peygamberidir'' yazılı bir bayrak astılar. Elçiliğin cumartesi günü kapalı olduğu, ancak protestocuların saldırısı sırasında binada herhangi bir kişinin bulunup bulunmadığının henüz bilinmediği belirtildi. Ambulansların olay yerine gittiği, yangında yaralanan olup olmadığının bilinmediği bildirildi. Binada, Şili ve İsveç elçiliklerinin de bulunduğu belirtildi.

Norveç elçiliği de yandı

Şam'da binlerce kişi, Danimarka elçiliğinden sonra Norveç elçiliğini de ateşe verdi. Danimarka elçiliğini yaktıktan sonra Norveç elçiliğine yürüyen kızgın Suriyelileri polis tazyikli su sıkarak ve göz yaşartıcı bomba kullanarak durdurmak istedi. Ancak, polis barikatlarını aşan göstericiler tekbir getirerek girdikleri binayı ateşe verdiler. Protesto gösterisinin izinli olduğu belirtildi.

Danimarka Büyükelçiliği'nin ateşe verilmesinin ardından Norveç Büyükelçiliği'ne hareket eden Suriyeli protestocular, burada da elçilik binasına taşlı sopalı saldırıda bulundu. Güvenlik güçleri göz yaşartıcı bombalarla göstericilere müdahale etti. Ancak kendilerini büyükelçiliğin önünden uzaklaştırmaya çalışan polislere de taş ve sopalarla direnen göstericiler, daha Norveç Büyükelçiliği'ni ateşe verdi. Büyükelçiliğin ateşe verilmesiyle birlikte bina tamamen kullanılamaz hale geldi. Yolu trafiğe kapatan protestocular, uzun bir araç kuyruğu oluşmasına neden oldu. Protestocular ve güvenlik güçleri arasında elçilik çevresinde baş gösteren çatışmalar devam ederken, Fransa Büyükelçiliği'ne doğru yürüyüşe geçen binlerce insanın durdurulması için çaba harcanıyor.

Şam’da ilginç SMS’ler dolaşıyor

Cuma günü Şam camilerinde, Hz. Muhammed’in karikatürlerinin yayınlandığı ülkeler sert bir şekilde kınarak gösteri çağrılarında bulunuldu. Bu arada Cuma gününden beri ilginç bir SMS Şam’da dolaşıyor. Cep telefonlarına gönderilen kısa mesajda, Danimarkalıların Kopenhag meydanında Kur’an-ı Kerim’i yaktıkları iddia ediliyor. Mesajlarda ayrıca Şam’daki Danimarka Büyükelçiliği önünde eylem çağrısı yapıldı. Binaları ateşe veren göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada çok sayıda kişi yaralandı. Polis gözyaşartıcı gazlar kullandı. Göstericilerden yaklaşık 10 kişi hastaneye kaldırıldı.


 
Daha öncede Şam sokaklarında karikatürlere karşı gösteri düzenleyen göstericiler, ‘’kanımızla canımızla kendimizi peygambere adıyoruz’’, ‘’susmayacağız’’ sloganları atıldı. Suriye de, Danimarka'da bir gazetenin Hazret-i Muhammed'e hakaret içeren karikatürler yayınlamasına tepki göstererek, Danimarka'nın Şam Büyükelçiliği'nin ateşe verilmesi üzerine, Danimarka yönetimi Ritzau haber ajansı aracılığıyla vatandaşlarının Suriye'yi terk etmesi çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiride, "Bütün Danimarkalılar, ülkeyi terk edin. Suriye'de Danimarkalılar için durum son zamanlarda kötüleşti" ifadeleri yer aldı. Danimarka'nın ulusal haber ajansı Ritzau'da yayınlanan bildiride, Suriye'ye seyahat edilmemesi gerektiği ifade edilirken, Danimarka yönetiminin çağrısı, Suriye'deki Danimarka Büyükelçiliği'ne yapılan saldırılara karşı uygulanan politik bir karşılık olarak değerlendirildi. Norveç hükümeti de kendi vatandaşlarına Suriye’yi terketmesi çağrısında bulundu.

İran ekonomik ilişkileri askıya aldı

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Hz. Muhammed’in karikatürlerinin yayınlayan ülkelerle ekonomik ilişkilerinin kesme emri verdi. Bugün Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın nükleer dosyası Güvenlik Konseyin’e sevkedilen İran, karikatürler konusunda da sert tepki gösterdi. Ahmedinejad yaptığı açıklamada, Ahmedinejad, karikatürleri yayınlayan ülkelerle ekonomik ilişkilerin gözden geçirileceğini söyleyerek, karikatürlerin yayınlanmasının bu ülkelerin ‘’siyonistler’’ tarafından yönetildiğini gösterdiğini ileri sürdü. Ahmedinejad alınan önlemlerin uygulamaya geçirilmesi için diplomatlar ve Dışişleri Bakanlığı, Endüstri, Petrol ve Ticaret Bakanlığı üst düzey memurlarından oluşan bir konsey kurdu. Öte yandan gösterilerden sorumlu organ olan İslam Propagandask Konseyi, İran’daki Danimarka Büyükelçisi’nin sınırdışı edilmesi ve bu ülkenin mallarının boykot edilmesini istedi.

 

Güney Afrika karikatürlerin yayımlanmasını yasakladı

 

İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin Güney Afrika'da yayımlanması mahkeme kararıyla yasaklandı. Güney Afrika Ulusal Yazıişleri Müdürleri Forumu (SANEF), bazı büyük medya kuruluşlarının karikatürleri yayımlama kararının mahkemece durdurulduğunu açıkladı. SANEF, kararı, yayın öncesi sansür olarak nitelendirdi. Mahkeme kararının, Transvaal İslam Cemiyeti'nin başvurusuyla alındığı belirtildi.
     
Polonya karikatürlerin yeniden yayımlanmasını eleştirdi
     
Polonya Başbakanı Kazimierz Marcinkiewicz, karikatürlerin Avrupa basınında yeniden yayımlanmasını eleştirdi. Marcinkiewicz, Polonya'da yayımlanan Rzeczpospolita gazetesinin bu karikatürlerden ikisine yer vermesi üzerine yaptığı açıklamada, bunu yalnızca Müslümanlara değil, aynı zamanda dini hoşgörüyü savunanlara karşı saldırı olarak nitelendirdi. Rzeczpospolita ise, karikatürleri ''ifade özgürlüğünü savunmak için'' yayımladığını öne sürdü.
     

Ürdün’de gözaltı
     

İslam dünyasını rahatsız eden karikatürleri yayımlayan Ürdün'ün Şihan gazetesinin editörü Cihad Momani gözaltına alındı. Yargı kaynakları, Momani'nin, bugün Savcı Sabir El Ravaşde'nin emriyle gözaltına alındığını duyurdu. Karikatürleri yayımlayan Şihan gazetesinin editörü Momani işten çıkarılmıştı. Aynı kaynaklara göre, Ürdün Başsavcılığı, karikatürleri yayımlayan El Mihver gazetesi hakkında da soruşturma açtı. Bu arada, karikatürleri protesto amacıyla Londra'daki Danimarka Büyükelçiliği önünde bir gösteri düzenlendi. Gösteride Danimarka bayrakları yakıldı.
      
Malezya’dan itidal çağrısı
     

Öte yandan, Malezya Başbakanı Abdullah Ahmed, ilk olarak bir Danimarka gazetesinde, tepkilere neden olan karikatürlerin yayımlanmasını kınadı, ancak Malezya halkından itidalli olmalarını istedi. Ahmed, yaptığı yazılı açıklamada, karikatürleri yayımlayan azetenin İslami hassaslıklara karşı kaba bir aldırmazlık içinde olduğunu ifade ederek, geniş çaplı protestolara rağmen karikatürlerin başka gazetelerde de yayımlanmasının daha da üzücü olduğunu kaydetti ve bunları kasıtlı bir tahrik olarak niteledi. Abdullah Ahmed, ancak halktan itidalli ve mantıklı olmalarını istedi.
     
Danimarka’da protesto hazırlığı
     
Danimarka'da da aşırı sağcı gruplar bugün, İslam dünyasında tepkilere yol açan karikatürlerle ilgili Ortadoğu'da düzenlenen gösterilerde Danimarka bayraklarının yakılmasını protestoya hazırlanıyor. Başkent Kopenhag'ın 35 kilometre kuzeyindeki Hilleroed'de planlanan aşırı sağcı gösterilerin, aynı bölgede karşı gösteri planlayan solcu gruplarla çatışmalara ve ülkede Müslümanlarla gerginliğin tırmanmasına neden olmasından endişe ediliyor. Özellikle Danimarka polisinin, aşırı sağcıların ülkedeki Müslümanları kışkırtmasından kaygılanıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48