banner39

Suriye davetten memnun

Irak'ta şiddetin sona erdirilmesi için İran ve Suriye'den yardım istenmesini tavsiye eden plana Suriye'den de destek geldi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Suriye davetten memnun

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

ABD dışişleri eski bakanı James Baker başkanlığındaki Amerikalı bir heyet tarafından hazırlanan ve Irak'ta şiddetin sona erdirilmesi için İran ve Suriye'den yardım istenmesini tavsiye eden plana Suriye'den de destek geldi.

 

Şam yönetiminin Washington büyükelçisi İmad Mustafa, Suriye'nin Irak'ta siyasetin inşasında önemli bir rol oynayabileceğini ve Iraklı gruplar arasında aracılık yapabileceğini belirtti.

 

Suriye büyükelçisi, Irak hükümetlerinin sürekli kendilerinden yardım talep etmelerine rağmen şimdiye kadar bunun Bush yönetimi tarafından engellendiğini ifade etti.

 

İran'ın cevabı

 

İran dışişleri bakanılığından yapılan açıklamada ise, Talabani'nin açıklamalarının İran'ın komşusu Irak'ın istikrarını sarsacak birşeyler yapmakta olduğu anlamına gelmediğini, şiddetin durması ve güvenliğin sağlanması için İran'ın bazı gruplar üzerindeki manevi nüfuzunu kullanabileceği anlamına geldiği bildirildi.

 

Açıklamada, İran'ın Irak'ta istikrarın sağlanmasında rol oynamaya istekli olup olmadığına ilişkin ise herhangi bir bilgi verilmedi.

 

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, ülkesine istikrar getirme çabalarına İran ve Suriye'nin de katılması durumunda şiddetin birkaç ayda sona erebileceğini söylemişti.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?