banner15

Suriye Devlet Başkanı Esad Arayışta

Suriye Devlet Başkanı Başar Esad'ın sürpriz bir şekilde Mısır ve Suudi krallığını ziyaret etmesi, Paris-Washington izolasyonundan kurtulma arayışı olarak yorumlandı. Mısır ve Suudi Arabistan'ın Esad için uluslararası bir formül arayışında olduğu belirti

Suriye Devlet Başkanı Esad Arayışta

Suriye Devlet Başkanı Başar Esad, pazar günü sürpriz bir şekilde Suudi Arabistan ve Mısır'a ziyarette bulundu. Esad'ın ziyareti dünya basınında Şam'ın Paris-Washington arasındaki izolasyondan kurtulma arayışı olarak yorumlandı.

Esad'ın Kral Abdullah ile Cedah'ta ve Mısır'ın Şarm el Şeyh kentinde Hüsnü Mübarek ile yaptığı görüşmelerden çok az şey basına sızdı. Ancak Suudi Arabistan'ın dostu ve aynı zamanda Suudi vatandaşı olan Hariri'yi kolay kolay unutacağı sanılmıyor. Buna karşın Suudi Krallığı görüşmenin bölgede yükselen tansiyonu düşürmeyi ve Suriye rejimi etrafından bir skandal yaşanmaması amacını taşıdığını belirtiyor.

Esad'ın ziyaretlerinden önce Pazar günü Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suad el-Faysal Şam'a gelerek Suriye Dışişleri Bakanı Faruk el-Şara ile görüştü. Görüşmenin detayları hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu görüşmenin Esad'ın Suudi Arabastan ziyaretini hazırlama amaçlı olduğu kaydedildi.

Mısır ve Suudi Esad için formül arayışında

Nitekim bundan sadece bir kaç saat sonra Esad ani bir şekilde Suudi Arabistan'ın Cedah kentine uçarak burada Kral Abdullah ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrasında yayınlanan açıklamaya göre her iki lider bölgesel düzen sorunu, Irak ve Filistin sorunlarını tartıştı

Bu görüşmeden hemen sonra Esad bu kez Mısır'da Şarm el Şeyh'e giderek Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüştü.

Mısır başkanlığı sözcüsü Süleyman Auad yazılı bir basın açıklamasında gerçekleşen görüşmede ''Şam-Beyrut çıkması ve Mübarek'in görüşmeler için gösterdiği çabaların'' tartışıldığını söyledi.

Esad'ın ziyeretlerini değerlendiren Suriye uzmanları, Mısır ve Suudi Krallığı'nın Birleşmiş Milletler soruşturma komisyonunun Esad ile görüşme talebine karşı bir formül arayışında olduğuna dikkat çekti. Komisyon Hariri suikasti için Esad ile de görüşme talebinde bulunmuştu. Mısır ve Suudi Krallığının buna nasıl bir çözüm bulacağı merak konusu.

Haddam: Suriye düşecek

Öte yandan halen Paris'te Nouvel Observateur'e bir mülakat veren Suriye eski Devlet Başkan Yardımcısı Abdülhalim Haddam, Başar Esad'ın Lübnan eski başkanı Refik Hariri suikastindeki 'rolü' ve Suriye cephesinde yaşananlar hakkında yeni iddilarda bulundu.

Suriye iktidarının bugün ne durumda olduğuna ilişkin soruya, ''Suriye düşecek'' diyen Haddam, ''Herşeyden önce iç nedenler 5 yıldan beridir ülkeyi diktatoryal bir şekilde yöneten Başar Esad'ın hataları yüzünden. O her alanda başarız oldu. Ekonomik kriz büyüdü, yoksuluk ve işsizlik arttı, özgürlükler geriledi, polis çok aktif ve insanın kendisini hapiste bulması için bir tek kelime yetiyor.'' dedi.

'Başar'ın tavrı Suriye'yi yaptırıma götürecek'

''Başar kırılgan bir zeminde. BM karşısındaki düşüncesiz tavrı Suriye'yi yaptırıma götürecek. '' iddiasında bulunan Haddam, ''Başar'ın hiç bir Arap ülkesi ile iyi ilişkileri yok. Suudiler dostları olan Hariri suikastinden sonra Başar'dan hiç memnun değil...Görüyorsunuz Başar bugün kırılgan bir durumda.'' dedi.

Hariri'nin Esad tarafından tehdit edildiğini tanık olduğunu tekrarlayan Haddam, Hariri'yi defalarca Lübnan'ı terketmesi konusunda uyardığını söyledi. Hadam bu konuda şunları söyledi: ''Biliyorsunuz ben Hariri'ye defalarca Lübnan'ı terketmesini söyledi. Ekim 2004'te Başar'ın söylediklerin duyduktan sonra Hariri'ye Ekim 2004'te bir mektup bile gönderdim ve süikastten on gün önce ona şunu söylemek için Beyrut'ta gittim: 'İstifa et ve Lübnan'ın dışına çık. Bana, 'Seçimler var. Yapamam!' dedi.''

Gazi Kanaan intihara sürüklendi

12 Ekim'de ofisinde intihar eden eski İçişleri Bakanı Gazi Kanaan'ın da intihara sürüklendiğini söyleyen Haddam, ''Bir intihar olduğuna inanıyorum. Ve bunu yapmaya itildi. 20 yıl boyunca Lübnan'a hizmet etti ve hatalarda bulunabildi. Kuşkusuz onu yargılamakla, hapse göndermek, bitirmekle tehdit ettiler. Kanaan'ın ülke dışında soruşturma komisyonu tarafından sorgulanması gerekecekti. Kuşkusuz onun konuşacağından ve bir daha Suriye'ye dönmeyeceğinden korkuldu.'' iddiasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48