banner15

Suriye: Haddam Vatana İhanet Etti

Suriye Halk Meclisi Başkanı Mahmud el-Ebreş, eski devlet başkan yardımcısı Abdulhalim Haddam hakkında ''vatana ihanet suçlamasıyla'' soruşturma açılması konusunda meclisin oybirliğiyle karar aldığını açıkladı.

Suriye: Haddam Vatana İhanet Etti

Mustafa Eğilli/Dünya Bülteni

Suriye Meclis Başkanı el-Ebreş, Suriye televizyonuna yaptığı açıklamada, Suriye lideri Beşar Esad'ı öldürülen eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'yi tehdit etmekle suçlamasıyla ilgili olarak parlamentonun Haddam’ın 'vatana ihanetle yargılanması için Adalet Bakanı Muhammed el-Gafri’den talepte bulunduğunu belirtti. Parlamentodaki oturumda söz alan bir milletvekili, Haddam'ı Suriye halkını aşağılamakla suçladı.

Mahmud el-Ebreş, meclise Haddam’ın tutuklanmasını ve yargılanmasını talep eden Suriye halkından birçok mesaj ve mektubun geldiğini belirtti. El-Ebreş’e göre, hakkında tutuklama emri çıkarılacak olan Haddam’ın Interpol tarafından tutuklanması talep edilebilecek.  

“Beşşar Esad Tepkisel”

Haddam, Arapça yayın yapan el Arabiya televizyonuna, Paris’te -verdiği mülakatta, Suriye lideri Beşar Esad'ı suikastla öldürülen eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'yi tehdit etmekle suçlamıştı. Devlet Başkanı Beşar Esad'ın bir dönem sağ kolu olan Abdulhalim Haddam, tepkisel olarak tanımladığı Esad'ın kendisine bir ara Şam'a çağırdığı Hariri'yi tehdit ettiğini söylediğini aktardı. Mülakatta Haddam şu iddiaları dile getirdi: ''Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahud'un görev süresi uzatılmadan önce Refik Hariri, Beşir Esad'ın çok sert sözlerine hedef oldu.''

''Esad, Hariri'ye, ''Sen Lübnan'a yeni bir cumhurbaşkanı mı getirmek istiyorsun? Buna izin vermem. Kararımızı geri çevirmeye çalışacak herkesi ezerim'' dedi. Tam olarak hatırlamıyorum, ama buna benzer cümlelerdi. Hariri ayrıldıktan sonra, tansiyonu yükseldi, İçişleri Bakanı Gazi Kenan, Esad'ı ofisine götürüp sakinleştirmeye çalıştı.''

Haddam, Hariri suikastının ardında dev bir sistem olduğunu savundu ve soruşturmayı yürüten Birleşmiş Milletler Komisyonu'na güveninin tam olduğunu söyledi. Kimseyi suçlamak istemediğini kaydeden Haddam, ''Ama bu suikast için çok büyük miktarda patlayıcı gerekiyor. En az 20 kişilik bir gözetleme ve idare birimi. Bu patlayıcıları nasıl bir örgüt ve kim sağlayabilir. Bunun arkasında dev bir sistem var. Ve bu soruşturma sonunda ortaya çıkacak'' görüşünü dile getirdi.

“Haddam’ın Gözü Esad’ın Koltuğunda”

Bir dönem Suriye'nin Lübnan'dan sorumlu yöneticisi olan Haddam'ın açıklamalarına şu ana kadar Şam'dan herhangi bir yanıt gelmedi. Beyrut'taki BBC muhabiri Kim Ghattas, Haddam'ın müdahalesinin çok önemli ve tehlikeli olarak görülebileceğini belirterek, Birleşmiş Milletler'in Hariri soruşturma komisyonunun da bu açıklamalarla ilgilenebileceğine işaret ediyor.

Haddam'ın açıklamalarının zamanlaması da dikkat çekici bulundu. Kim Ghattas, Esad'ın bir dönem sağ kolu olan Haddam'ın, neden şimdi konuşmayı seçtiğinin net olmadığını, kimi görüşlere göre, Haddam'ın kendini Beşar Esad'a alternatif olarak hazırlıyor olabileceği görüşlerini aktarıyor.

Refik Hariri, şubat ayında Beyrut'ta otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldürülmüştü.  V Hariri suikastı ardından Lübnan'da düzenlenen gösteriler, Suriye'nin bu ülkedeki askeri varlığına son vermesine neden olmuştu.

Birleşmiş Milletler'in Hariri suikastıyla ilgili açtığı soruşturmayı yürüten Alman savcı Detlev Mehlis hazırladığı raporda, Suriye yetkililerinin suikasta karıştıklarını ima etmişti. Şam yönetimi ise suikastla ilgisinin olmadığını söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48