banner15

Suriye-İsrail gizli görüşmeleri: Aracı Türkiye

El-Vatan’ın haberinde ayrıca, Beşşar El-Esed’in Türkiye’nin arabuluculuğunu istediği, Hizbullah’ı siyasi partiye dönüştürme ve Halit Meşal’i Suriye’den kovma sözü görüşünü benimsediği bildiriliyor.

Suriye-İsrail gizli görüşmeleri: Aracı Türkiye

17 Ocak 2007 Çarşamba

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Suriye-İsrail gizli görüşmeleri: Aracı Türkiye

 

İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi dün İsrail ile Suriye arasında gizli görüşmeler yapıldığını ve iki ülke arasında barış anlaşması konusunda görüş birliğine ulaşıldığını yazmıştı. Bugünkü Arap gazetelerinde Tel Aviv ve Şam tarafından yalanlanan bu habere yer veriliyor.

 

Suudi Arabistan’da yayınlanan El-Vatan gazetesinin haberine göre, taraflar arasındaki gizli görüşmeler Eylül 2004 ve Temmuz 2006 arasındaki sürede Avrupa’da gerçekleşti.

 

Haberde, görüşmelerin İsrail Hükümeti’nin bilgisi dahilinde yapıldığı ve son görüşmenin geçen yaz İsrail’in Lübnan’a saldırısı sırasında gerçekleştiği bildiriliyor.

 

Haberde, görüşmelerin Suriye’nin gayrıresmi görüşmelerin Amerikalı bir yetkilinin de katılacağı resmi görüşmelere çevrilmesi talebi üzerine son bulduğu ve İsrail tarafının bu isteği kabul etmediği belirtiliyor.

 

El-Vatan’ın haberinde ayrıca, Beşşar El-Esed’in Türkiye’nin arabuluculuğunu istediği, Hizbullah’ı siyasi partiye dönüştürme ve Halit Meşal’i Suriye’den kovma sözü görüşünü benimsediği bildiriliyor.

 

 

Kuveyt’te yayınlanan Er-Re’y El-Aam gazetesinin konuyla ilgili haberinde de, Suriye’nin İsrail’in Golan tepelerinden 5 yıl içinde çekilmesini istediğini, İsrail’in ise bu sürenin 15 yıla çıkarılmasını istediği bidliriliyor.

 

Haberde, taraflar arasında varılan anlaşmaya göre, Taberiye gölünün doğusundaki bölgede bir tampon bölge oluşturulacağı, bu bölgenin 4 kilometresinin Suriye ve 1 kilometresinin İsrail sınırları içinde olacağı, Taberiye gölünün bütün haklarının İsrail’e ait olacağı bildiriliyor.

 

Eş-Şarku'l-Evsat'ta bugün yayınlanan bir haberde ise, taraflar arasında 8 tur görüşmenin yapıldığı kaydediliyor.

 

 

Bağdat’ta öğrenci katliamı ve sözde özgürlüğün bedeli

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü manşetinde, dün Bağdat’ın kuzeyindeki El-Mustansıriyye Üniversitesi’ne düzenlenen ve çoğu öğrencilerden ve üniversite çalışanlarından 70 kişinin ölümüne yol açan bombalı saldırı ‘Bağdat’ta öğrenci katliamı’ şeklinde ifade edilmiş.

 

 

Haberde, Fransız Haber Ajansı kameramanının, öğrencilerin cesetlerinin etrafa dağıldığını ve çoğunun yandığını, ceset dolu üç polis kamyoneti gördüğünü, kampüs girişinin ders notlarının, kitapları ve kalemlerin birbirine karıştığı bir kan gölüne dönüştüğünü söylediği yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre olay yerinde gelen bir polis memuru, öğrencilerden bazılarının cep telefonlarının çaldığını söyleyerek, “Kime ceva vereyim? Ne diyeyim? Oğlun yanarak öldü mü diyeyim?” demiş.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Halic gazetesinde yer alan konuyla ilgili haberin başlığı şöyle: “Çifte patlama El-Mustansıriyyye Üniversitesi’ni kana boğdu”. El-Halic, üst başlıkta ise şöyle diyor: ‘“Irak’ın özgürlüğü”: 2006’da 70 bin sivil ölü ve yaralı’.

 

Haberde, Irak’ın işgalinin dördüncü yıldönümü öncesinde Birleşmiş Milletler’in hazırladığı bir raporda geçen yıl Irak’ta hayatını kaybeden sivillerin sayısının 34 bine, yaralıların sayısının ise 36 bine ulaştığının bildirildiği yazıyor.

 

 

Amerikan stratejisinin sonu başarısızlık

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısında, Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih ile yapılan röportaja yer veriliyor.

 

Haberde, Yemen Cumhurbaşkanı’nın Irak’taki yeni Amerikan stratejisinin başarısız olacağını, Irak’ın bölgesel ve uluslararası hesaplaşma arenasına dönüştüğünü söylediği bildiriliyor.

 

El-Beyan’ın haberine göre, Ali Abdullah Salih, Etiyopya’nın Somali’ye askeri müdahalesinin meşru olduğunu ve Yemen Hükümeti’nin halihazırda Amerika’yla İslami Mahkemeler Birliği arasındaki görüşmelere aracılık ettiğini öne sürmüş.

 

Ali Abdullah Salih, Filistin devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın erken seçim kararında acele ettiğini ve demokratik yollarla işbaşına gelen Hamas Hükümeti’ne fırsat tanınması gerektiğini de ifade etmiş.

 

 

Laricani: Sünni-Şii ilişkilerini geliştirmek için Riyad’ı ziyaret ettim

 

Birleşik Arap Emirlikleri El-Beyan gazetesinde yer alan bir haberde, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani’nin Suudi Arabistanlı yetkililerle Sünniler ve Şiiler arasındaki ilişkileri geliştirmeyi ve Ortadoğu’nun güvenliğini görüştüğünü açıkladığı bildiriliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Laricani, İran televizyonuna verdiği demeçte, Suudi Arabistanlı meslektaşı Prens Bender bin Sultan ile, Suudi Arabistan ve İran’ın bölgenin etkili iki ülkesi olarak bölgenin güvenliğini sağlamlaştırmayı ele aldıklarını söylemiş.

 

Ali Laricani, Suudi Arabistan ve İran’ın işbirliğinin Sünnilerle Şiiler arasında yakınlaşma ortamı oluşturacağını da ifade etmiş.

 

 

Rice’ın gezisinin neticesi: Stratejiye destek.. Nuri El-Maliki’ye şüpheli yaklaşım

 

Katar’da yayınlanan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’nın Ortadoğu gezisinin Kuveyt’i ziyaretiyle noktalandığı bildiriliyor.

 

Haberde, Rice’ın Kuveyt’te, Körfez İşbirliği Konseyi üyesi 6 ülkenin dışişleri bakanlarının yanısıra Mısır ve Ürdün’ün dışişleri bakanlarıyla da görüştüğü, Rice’ın gezisinin son durağındaki görüşmelerin Amerika’nın yeni Irak stratejisinin desteklenmesi ve Nuri El-Maliki Hükümeti’ne yardım noktalarında odaklaştığı kaydediliyor.

 

Haberde belirtildiğine göre Rice, Kuveyt’e yolculuğu sırasında, bölge ülkelerinin liderlerinin Nuri El-Maliki Hükümeti’nin ulusal barışı sağlamada başarılı olacağından şüphe ettiklerini söylemiş.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin konuyla ilgili haberinde ise, Suudi Arabistan’ın Irak anayasasında değişiklik talep ettiği bildiriliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48