Suriye: İsrail gücümüzü sınamasın!

İsrail Savunma Bakanı Barak'ın Suriye'yi savaşla tehdit etmesinin ardından Suriye'nin cevabı gecikmedi.

Suriye: İsrail gücümüzü sınamasın!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Dışişleri Bakanı El-Muallim İspanya Dışişleri Bakanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında İsrail'in tehditlerine sert eleştirlerde bulundu.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın Suriye'ye yönelik savaş açma açıklamalarına ilişkin bir soruya cevap olarak Dışişleri bakanı el-Muallim, İsrail'in bölgede savaş ortamını ekmeye çalıştığını, Suriye'nin de Gazze'ye, İran'a, Lübnan'a ve şimdi de Suriye'ye yönelik bulunduğu bu savaş tehditlerine son vermeye davet ettiğini kaydetti.

El-Muallim " İsrail'in Suriye'nin azimetini ölçmeye kalkışmaması gerekiyor, O bilmeli ki olabilecek bir savaş İsrail'in kentlerine taşınacağını gayet iyi bilmelidir, İsrail'in adil ve kapsamlı barışın gereksinimlerine bağlı kalması gerekiyor." dedi.

"Tarihi boyunca düşmanlık üzerine kurulmuş bir varlık"


İsrail'in yaptığı askeri tatbikatlar konusunda ise el-Muallim " her ordu askeri tatbikatlarda bulunabilir. Fakat bu aynı zamanda iki amaç da taşıyabilir. Bunlardan birincisi İsrail kendi içindeki bir duruma hitap ediyor olabilir. İkincisi ise barış sürecinin gereksinimlerine bağlı kalmada içine düştükleri acizlik nedeniyle bölgede savaş ortamını alevlendirmek istiyordur. Yine de her durumda tarihi boyunca düşmanlık üzerine kurulmuş bir varlıktan hiç bir ihtimali uzak tutamayız. Dolayısıyla böyle bir savaşın meydana gelmesi halinde Suriye ya da Güney Lübnan'da olsun bu savaş kapsamlı ve geniş olacaktır. Böyle bir savaştan sonra da şu anki kuşakların barış görüşmelerine tanık olacaklarını sanmıyorum" diye konuştu.

Ehud Barak kısa bir süre önce Suriye'ye saldırabilecekleri yönde açıklamalarda bulunmuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 14:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35