banner39

Suriye, İsrail'le ilişkiyi kesmeye çağırdı

"Arap Birliği'nin barış girişimi çökmüştür" diyen Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Arap ülkeleri İsrail'le diplomatik ilişkileri kasmeye çağırdı.

Arşiv 16.01.2009, 15:17 16.01.2009, 15:17
Suriye, İsrail'le ilişkiyi kesmeye çağırdı

"Arap Birliği'nin barış girişimi çökmüştür" diyen Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, Arap ülkeleri İsrail'le diplomatik ilişkileri kasmeye çağırdı.

Arap Birliği İsrail'in katliamlarını görüşmek üzere Doha'da olağanüstü toplanmıştı.

DOHA'DAKİ İSTİŞARE TOPLANTISI BAŞLADI

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının ele alınacağı toplantı Katar'ın başkenti Doha'da başladı.

"Olağanüstü Gazze Zirvesi" adıyla düzenlenen toplantıya, Hamas lideri Halid Meşal ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın katılımı damgasını vurdu.

Toplantıda, İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) dönem başkanlığını yapan Senegal'in Devlet Başkanı Abdulaye Wade'nin yanı sıra Türkiye adına katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile Endonezya temsilcileri gözlemciler arasında yer alıyor.

Katar'ın başkenti Doha'daki büyük bir oteldeki toplantıya, Arap Birliği üyesi ülkelerden lider ya da temsilciler katılırken, salonda, bazı Arap ülkelerinin boş sandalyeleri dikkatleri çekiyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın da katıldığı toplantıya, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise katılmadı.

İslami Cihad liderlerinden Ramazan Şallah da toplantıya gözlemci olarak davet edilenlerden biri.

HAMAS LİDERİ MEŞAL'DEN İSRAİL'İN ŞARTLARINA RET

İsrail'in taleplerini kabul etmeyeceklerini açıklayan Hamas lideri Halid Meşal, kendi taleplerinde ısrarlı olduklarını söyledi.

Siyasi büro şefi Halid Meşal, Doha'daki "Olağanüstü Gazze Zirvesi" adıyla düzenlenen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Hamas'ın, roket saldırılarının durdurulmasından önce Gazze Şeridi'nin sınır geçişlerinin hemen açılması talebini yineledi.

Meşal, konuşmasında liderlere, Hamas'ın taleplerini desteklemeleri, İsrail ile ilişkileri kesmeleri ve İsrail'i boykot etmeleri çağrısında da bulundu.

Konuşmasının başında İsrail'in ateşkes taleplerini kabul etmeyeceklerini belirten Meşal, saldırılar duruncaya kadar savaşa devam edeceklerini de kaydetti.

İsrail, Hamas'ın roket saldırılarının durdurulmasını ve yeniden silahlanmayacağının garanti edilmesini istiyor.

MAHMUD ABBAS, GAZZE'YE ULUSLARARASI ASKERİ VARLIK KONUSUNDA ISRARLI

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Gazze Şeridi'ne uluslararası askeri varlık için ısrarlı olduğunu belirtti.

Abbas, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, İsrail'in saldırılarına son vermesi için öngörülen olası ateşkes kapsamında, Gazze Şeridi'ne uluslararası kuvvet konuşlandırılması gerektiğini kaydetti.

Abbas, "Şu anda bütün saldırgan askeri operasyonların son bulmasının yollarına odaklanmalı ve Gazze Şeridi'ne bir an önce uluslararası askeri kuvvet konuşlandırılmasını acilen istemeliyiz" dedi.

Ban ise bu teklifin geçerli olduğunu, ancak bu çatışmaya dahil olan uluslararası toplum bünyesindeki ortaklarla bu konuda uzlaşmaya varılması gerektiğini söyledi.

Gazze Şeridi'nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas ise uluslararası güce karşı çıkıyor.

OLMERT'İN BAŞ DANIŞMANI KAHİRE'DEKİ GÖRÜŞMELERE KATILIDI

İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in üst düzey danışmanının, Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlanması için Mısır'ın girişimiyle Kahire'de yapılan müzakerelere katıldığı bildirildi.

İsrailli kaynaklar, Olmert'in baş danışmanı Şalom Turgeman'ın, Kahire'deki müzakerelerde İsrail'i temsil eden İsrail Savunma Bakanlığı üst düzey yetkilisi Amos Gilad'a eşlik ettiğini söyledi.

Olmert'in bürosundan ise konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

Turgeman'ın müzakerelere katılması, Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlanması yönündeki anlaşmanın yakın olabileceğinin bir işareti olarak görülüyor.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?