banner39

Suriye 'Kimlik Sorunu'nu Çözmeye Hazırlanıyor

Şam yönetiminin Kürtlere vatandaşlıklarının verilmesi ve siyasi partilerle ilgili yasanın onaylanması için somut adımlar atmaya hazırlandığı iddia edildi. Uluslararası baskı altına olan Suriye'nin, BM raporu ile Hariri suikastinden de sorumlu tutulduğu

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Suriye 'Kimlik Sorunu'nu Çözmeye Hazırlanıyor

Suriye resmi haber ajansı SANA'nın geçtiği habere göre vatandaşlıkları ellerinden alınan Kürtlerin sorunu ile politik partilerle ilgili kararın Baas Partisi'nin Merkez Komite toplantısında alındı. Bu kararın geçen haziranda yapılan genel kongre ve Suriye başkanı Başar el-Esad'ın direktifleri sonucu alındığı iddia edildi. 6 ile 9 Haziran arasında gerçekleşen Baas kongresinde 1962'de Haseki'deki nufüs sayımı ile vatandaşlıktan atılan Kürtlerin sorununu çözmek ve bölgenin kalkınası konusunda kararlar alınmıştı. Seçim ve politik parti yasasının gözden geçirilmesi yönünde de bir karar alınmasına rağmen kongreden sonra Suriye'nin Kürt bölgesinde yoğun insan hakları ihlalleri yaşanmaya devam etmişti. Ülke içerisinde siyasi ve kültürel haklarını isteyen Kürtler, tutuklanarak cezaevlerine konuyor. Ancak Baas Partisi’nin Kürtlere kimliklerinin geri verileceği konusunu tekrar gündeme getirmesi Suriye ve Kürt bölgesine yönelik siyasi faaliyetlerde bulunan Demokratik Birlik Partisi (PYD) tarafından Şam yönetiminin zaman kazanma çabası olarak değerlendirdi.

Suriye'den Politik Karakterli Şartlara Red

Öte yandan Suriye'nin üzerindeki uluslararası baskının giderek arttığı bir dönemde böyle bir açıklamada bulunması dikkat çekerken, uluslararası güçler Suriye'nin BM Güvenlik Konseyi'nin 1595 sayılı kararına uyması için baskısını da arttırıyor. Karar gereğinde BM üyesi tüm ülkeler Lübnan eski başbakanı Refik Hariri suikasti konusunda açılan uluslarası soruşturma ile işbirliği içinde olmalı. Uluslararası soruşturma komisyonu ise yayınladığı raporda Hariri suikastinin Suriye ve Lübnan istihbaratı tarafından organize edildiği belirtildi. Bunun üzerine Fransa ve ABD BM'ye yaptığı çağrıda Süriye'nin Hariri suikastine karışan tüm Süriyelileri tutuklamasını istedi. Suriye makamları ise komisyon raporunun gerçeği yansıtmadığını ileri surerek Hariri suikastı ile bir ilgilerinin olmadığı açıklamasını tekrarladı. Baas merkez komitesi yaptığı açıklamada uluslararası hukuka saygının gereğinin altını çizerken, 'diktaları' ve 'politik karakterli şartları' red ettiklerini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?