banner39

Suriye Kürtlere Kimlik Verecek

40 yıldır iktidardaki Baas Partisi'nin reform gündemli kongresi dün tamamlandı.Baas Partisi'nin Genel Sekreterliği'ne yeniden Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad seçildi. Kongreden çok partili sisteme geçiş yönünde karar çıktı. Ancak “etnik, dini, mez

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Suriye Kürtlere Kimlik Verecek
 

Suriye'nin başkenti Şam'da pazartesi günü başlayan kongre dün sona erdi. Suriye'de iktidardaki Baas partisinin, 1963'ten bu yana yürürlükte olan olağanüstü hal yasasını yumuşatmanın yanısıra Kürtlere vatandaşlık hakkı verilmesi konusunda karar çıktı. 1963’ten bu yana kimliksiz yaklaşık 200 bin kişinin vatandaşlık hakkı verileceği bir süre önce devlet yetkilileri tarafından açıklanmıştı. Pazartesi’den bu yana süren kongrede 1963'ten bu yana yürürlükte olan Olağanüstü Hal yasası da yumuşatılacak. Kongreden çok partili sisteme geçiş yönünde karar çıktı. Ancak “etnik, dini, mezhepçi ve bölgesel” olmaması şartı ile yeni partilerin kurulabileceğine kararına Kürtler karşı çıktı. Bu karara göre Kürt kimliği adı altında parti kurulmasına izin verilmiyor. Suriye’deki Kürt örgütleri Baas Kongresi’nde Kürt sorunun çözümüne yönelik ciddi bir adımın atılmadığını belirterek, kongreden Kürt sorunun çözümüne yönelik ciddi bir adımın atılmadığına dikkat çektiler. Baas Partisi kongresinde ayrıca yeni partilerin kurulmasının teşvik edilmesini istedi, bu amaçla yeni yasa hazırlanmasını önerdi. Kongrede, Olağanüstü Hal yasasının ulusal güvenlikle sınırlandırılması kararlaştırıldı. Kongrede, basın özgürlüğünü artıracak değişiklikler yapılması karara bağlandı. Partinin siyasi komitesi ayrıca Amerikan yönetimi ile yapıcı diyalog kurulması ve her düzeyde karşılıklı ziyarete önem verilme çağrısı yaptı. Kongrede, kamu sektöründe reform yapılması, bu sektörün geliştirilmesi ve özel sektörün desteklenmesi de kararlaştırıldı.

 

Esad, Yeniden Baas Sekreterliği'ne Seçildi

 

Dün sona eren kongrede, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad bin 221 delegenin oyuyla Baas Partisi'nin Genel Sekreterliği'ne yeniden seçildi. Delegeler, ayrıca Baas Partisi siyasi komitesinin, "bağımsız siyasi partiler kurulması, basın yasasında basın özgürlüğünü artıracak değişiklikler yapılması ve medya için yüksek konsey kurulması tavsiyelerini" onayladı. Devlet televizyonuna göre, Baas Partisi'nin 10. Ulusal Kongresi'nde ekonomik, sosyal ve idari reformların sürdürülmesi kararı da alındı. Kongrede, kamu sektöründe reform yapılması, bu sektörün geliştirilmesi ve özel sektörün desteklenmesi de kararlaştırıldı.

 

Suriye'de sınırlı reform

 

BBC’nin Baas Partisi kongresi ile ilgili yorumu; “40 yıldır iktidardaki Baas Partisi'nin reform gündemli kongresi tamamlandı. Olağanüstü hal yasaları gevşetilecek, ama kaldırılmayacak, yeni siyasi parti kurulabilecek, ama dini ya da etnik temelli olmayacak. Baas Partisi'nin 4 gün süren kongresi beklendiği gibi sonuçlandı. Alınan siyasi ve ekonomik reform kararları, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın bu yıl başlarında vaat ettiği büyük dönüşümü gerçekleştirmekten uzaktı.Kongre, 1963'ten bu yana yürürlükte olan olağanüstü hal yasalarını kaldırmaya yanaşmadı, düzenlemenin gevşetilmesini önermek ile yetindi. Baas Partisi dışında siyasi partiler kurulmasına da yeşil ışık yakıldı. Ancak beklenti, dini ya da etnik temelli olanların kapatılacağı ve Baas'ın tek parti olmaya devam edeceği yönünde. Kongre serbest pazar ekonomisi yolunda da bir adım atarak, kendi deyimiyle sosyal pazar ekonomisine geçiş kararı aldı. Tabii tüm bunlar öneri ve hayata geçmeleri için de en az bir yıl geçmesi gerektiğine işaret ediliyor. Ayrıca parlamento tarafından değiştirilmeleri de olası. Kongrede partinin yeni yönetimi de belirlendi. Cumhurbaşkanı Beşar Esad genel sekreterliğe oy birliği ile yeniden seçilirken, seçim yapılan 14 üyeliğe de Esad'a yakın isimler getirildi. Özetlemek gerekirse, kongre, Suriye'nin uluslararası baskı ile karşı karşıya olduğu bir dönemde, Baas Partisi'nin güç gösterisi olmaktan öteye gidemedi.”

 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?