banner15

Suriye Muhalefeti Hedeflerini Belirledi

Suriye muhalefeti Brüksel’de yaptığı toplantıda Suriye'deki muhalefetin güçlendirilmesi yönünde bir karara vardı. Muhalefetin toplantısını Avrupa ve Arap basını yoğun ilgiyle izledi.

Suriye Muhalefeti Hedeflerini Belirledi

Haddam’ın çağrısı üzerine bir araya gelen Suriye muhalefeti “Vatanı Kurtarma Cephesi” şeklinde örgütleniyor. Toplumun demokratik kriterler etrafında bir araya gelmesi yönünde kararların çıktığı toplantıya eski devlet başkanı yardımcısı Abdulhalim Haddam başkanlık etti. Hükümetin değişmesi, çoğulcu demokrasinin esas alınması gibi hedeflerin belirlendiği toplantının ardından bir sonuç bildirgesi yayınlandı.

Suriye’deki genel durumun değerlendirildiği sonuç bildirgesinde, Şam rejiminin geçrekliğinin uluslararası kamuoyunda teşhir edilmesi, sahtekarlıkların dile getirilmesi, hükümetin ilkelere bağlı olmadığı yönündeki gerçekliğin ortaya çıkarılması üzerine çalışacağı duyruldu.

Sonuç bildirgesinde ayrıca Arap ülkeleri ile ilişkilerin iyi bir şekilde yürütülmesi, insan hakları ihlallerinin önüne geçilmesi, demokratik bir yaşam sistemine ulaşılması, muhalefetin güçlü ortak noktalarda bir araya gelmesini sağlamak gibi hedeflere dikkat çekiliyor.

Tek yanlı düşüncelerin kabul edilmeyeceği vurgulanan sonuç bildirgesinde “Bu cephede özgürlük ve değişiklik isteyen herkes yer alabilir. Değişikliğin amacı, modern, yeni bir Suriye yaratmaktır” biçiminde bir değerlendirme yer aldı.

Maddelerde Kürt sorununa da dikkat çekiliyor. Kürtlerin Suriye’nin ortağı olduğu ve baskıların ortadan kaldırılması gerektiği belirtilen bildirgede hükümetin yaklaşımlarından dolayı Kürt halkının acı çektiği ve bunun engellenmesi gerektiği vurgulandı. Kadının toplumda daha farklı yer alması, gelecek kuşakların demokrasi temelinde eğitilmesi noktaları ise ayrıntılı bir şekilde toplantıda tartışıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48