banner39

Suriye Muhalefetinden “Şam Bildirgesi”

Uzun yıllardır Baas Parti hâkimiyetinde tek partili sistemle yönetilen Suriye’de ilk kez muhalefet partileri bir araya gelerek “Şam Bildirgesi” adıyla bir deklarasyon yayınladırlar. Baas yönetimine şiddetli eleştiriler yöneltilen bildirgede, köklü reform

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Suriye Muhalefetinden “Şam Bildirgesi”

Dünya Bülteni/Mustafa Eğilli

Bu bildirgeyle tarihte ilk kez Suriye muhalefeti, ortak bir cephe oluşturarak geniş bir çalışma programı ilan etmiş oldu. Laik muhalefet partileri ile ülkenin bariz şahsiyetlerinin imzaladıkları Şam Bildirgesi’nde Suriye halkının tüm bileşenleriyle ülkenin köklü bir değişime olan ihtiyacı ifade edilerek, göstermelik, sathi ve cüzi reformların kesinlikle kabul edilmeyeceği vurgulandı.

“Kurtarıcı Değişim” Talebi

Açıklamada, halkıyla ve ülkesiyle, “güvenlik devleti” formundan kurtulup “siyasi devlet” olma yönünde “kurtarıcı değişim” görevini ifa için Suriye’nin tüm enerjisini sarf etmesi gerektiği belirtildi.

Fransız Haber Ajansı’nın yayınladığı bildirgede, hâkim yönetimin izlediği yanlış politikalar neticesinde Suriye’nin şimdiye kadar görülmedik bir şekilde tehlike ve tehdit altında olduğu hatırlatılarak; Baas rejiminin yol ayrımına geldiği, tarihi deneyimlerden dersler çıkarması ve öz eleştiri yapması gerektiği belirtilerek şöyle dendi: “Her alanda baskı ve kısıtlamalara gidilmesi, otuz yılı aşkın bir süredir ülke yönetiminde bulunan mevcut rejimin, ülke üzerine çöreklenmiş despotik ve taifeci bir sistem haline gelmesine neden olmuştur. Bu durum toplumu siyasetten uzaklaştırmış, insanların toplumsal gelişmelere olan ilgisini köreltmiştir. Netice itibariyle Suriye halkının toplumsal ve ulusal dokusu bozulmuş, ekonomi çökmüştür. Çeşitli alanlarda ülkeyi tehdit eden büyük krizlere neden olmuştur.” 

Zamanlama Dikkat Çekici

Siyasi gözlemciler, Suriye’nin uluslararası baskıların yoğunlaştığı ve BM tarafından oluşturulan bağımsız kurulun, Suriye’nin suçlandığı Hariri cinayetiyle ilgili kararını açıklamasından birkaç gün önce Şam Bildirgesi’nin gelmesine dikkat çekiyorlar.

Şam Bildirgesi’nde, Ulusal Demokratik Düzen talebinde bulunularak, bunun Suriye’deki siyasi değişim ve reform projesinin temelini oluşturduğu ifade ediliyor. Değişimin barışçıl yollardan, aşamalı olarak, toplumsal uzlaşı ve diyalog içinde gerçekleşmesi ve “ötekini” tanımasıyla mümkün olacağının altı çiziliyor. 

Cevdet Said de İmzaladı

Şam bildirgesini imzalayanlar arasında Suriyeli ünlü İslam düşünürü Cevdet Said de bulunuyor. Ayrıca şuan tutuklu bulunan muhalif parlamenter Riyad Seyf ile Abdurrezzak İyd, Semir en-Neşşar, Fuad Ekrem, Kemal Zekkar, Abdulkerim ed-Dahhak, Heysem el-Malih ve Naif Kaysiye gibi Suriye’deki etkin şahsiyetler bulunuyor.

Şam Bildirgesi’ni Suriye’de yasaklı beş parti imzalamış bulunuyor, bunlar: Beş partiden müteşekkil Ulusal Demokratik Birik, Kürt Demokratik Birliği, Sivil Toplumu Diriltme Konseyleri, Kürt Demokratik Cephe, Gelecek Partisi ve Suriye İnsan Hakları Konseyi.

Suriye İhvanı’ndan Destek

Suriye İhvanı’ndan yapılan açıklamada Şam Bildirgesine tam dersek verildi. Suriye İhvanı liderlerinden Ali Sadreddin el-Beyanuni yaptığı açıklamada, deklarasyonun Suriye halkının taleplerini dillendirdiği belirtti. Böylesine bir girişimin ilk kez olduğunu hatırlatan İhvan yetkilisi, bildirgenin milli mutabakatın sağlanması yönünde ileri bir adım olduğunu ve istenen değişimin yapılmasında Ulusal Kongre’nin toplanması için ön hazırlık niteliğinde olduğunu söyledi.
Suriye’de İhva hareketi 1980 yılından beri yasaklanmış durumda ve mevcut yasalara göre İhvan’a üye olan kişiler hakkında idam cezası veriliyor.

Suriye İhvanı, 16 Aralık 2004 tarihinde “Geleceğin Suriye’si İçin Siyasi Proje” başlıklı bir deklarasyon yayınlamıştı. İhvan’ın deklarasyonunda, Suriye’nin İslami kimliğine vurgu yapan yeni bir anayasa hazırlanması, demokratik reformların yapılması ve düşünce özgürlüğüne saygı duyulması gibi talepler yar almıştı. 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?