banner39

Suriye Ordusunu Rusya Modernize Edecek

Suriye ile Rus askeri yetkililer arasındaki görüşmeler sonrası Suriye ordusunun Rus askeri uzmanlar tarafından modernize edileceği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Suriye Ordusunu Rusya Modernize Edecek

Bu bağlamda Suriye Genel Kurmay Başkanı İmad Ali Habib, dört günlük  Moskova ziyaretini tamamlayarak ülkesine döndü. Genel şekliyle medya ziyarete fazla önem vermezken resmi kaynaklar ziyaretin içeriğine dair açıklamalarda bulunmaktan kaçındılar. Rus yetkililerin sınırlı açıklamalarına göre Rusya Savunma Bakanı Sergi İvanov ile İmad Habib görüşmesinde Suriye askeri teknolojisinin Rus uzmanlar tarafından modernize edilmesi, Suriye askerlerinin Rusya’da eğitimi ve Rus silahı alımı üzerinde muhtemel anlaşma konuları ele alındı.

 

Silahların çeşitleri belirlenmezken tanksavar füzeleri olabileceği üzerinde duruluyor. Suriye genel kurmay başkanının füze sanayisinin merkezi Tula kentini ziyaret etmesi bu olasılığı güçlendiriyor. Tula füze üretimi alanında  ilk sırada yer alırken silah ihraç eden kentler listesinde yedinci sırayı işgal ediyor.

 

Ziyaret bitiminde beklenen önemli anlaşmanın imzalandığı ilan edilmedi ancak İnterfaks ajansı Rus savunma bakanlığındaki bir kaynaktan naklettiği haberinde Suriye’nin Rusya’dan askeri mühimmat satın alımı ve Rusya’da eğitim alacak Suriyeli subay sayısının 30’dan 50’e çıkarılması konularında anlaşma sağlandığına yer verdi..

 

Öte yandan İmad Habib, Rus meslektaşı Yori Balofesky ile de bir araya geldi ve silah satışından sorumlu yetkililerle görüştü. Bilindiği üzere Rusya Suriye’ye silah satan ülkelerin başında geliyor ve yakın menzilli uçak savar Rus füzelerinin Şam’a satışının ilanı,  İsrail’in sert tepkisine yol açmıştı.  

 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?