banner39

Suriye Scud Füzelerini Test Ediyor

Amerika ve İsrail tehdidi altındaki Suriye hükümeti, ülkenin hava savunma sistemini güçlendirmek için çalışmaların hızlandırdı. İsrail, Suriye`nin geçen hafta içinde deneme niteliğinde üç Scud füzesi ateşlediğini, bunlardan birinin Hatay'da infilak edip i

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Suriye Scud Füzelerini Test Ediyor

Gelen istihbarat verilerine dayanarak bilgi veren yetkililer, Kuzey Kore teknolojisi kullanılarak kimyasal savaş başlıkları taşımak üzere tasarlanmış füzelerin, geçen hafta Cuma günü fırlatıldığını belirttiler. Bu, Suriye`nin 2001 yılından bu yana gerçekleştirdiği ilk deneme oldu.

İsrail`in iddialarını ilk kez yayımlayan New York Times gazetesi, Türkiye`nin Washington Büyükelçisi Osman Faruk Loğoğlu`nun açıklamalarına da yer verdi.

Habere göre Loğoğlu olayın doğruluğunu teyit etti ve bunun ``(Suriye`nin) askeri bir çalışması sırasında teknik bir aksaklık`` olduğunu belirterek, ``Suriye hükümeti, bu durumdan üzüntü duydu`` dedi. Loğoğlu`nun verdiği bilgiye göre, 27 Mayıs`ta meydana gelen olayda yaralanan ya da hayatını kaybeden olmadı.

Şam, konuya ilişkin açıklama yapmadı.

İsrailli yetkililere göre, füzelerden biri yaklaşık 300 kilometrelik menzile sahip eski tip bir Scud B, iki tanesi de 700 kilometre menzilli Scud D. Yetkililer, İsrail`in Suriye`nin füze programını uzun süredir yakından izlediğini ve son denemelerde özellikle beklenmedik bir durum gözlemlemediğini ifade ettiler.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?