banner39

Suriye, Suudi Arabistan'dan yardım istedi

Suriye Dışişleri Bakanı, Arap ülkeleri üzerinde büyük etkisi olan S. Arabistan'dan Lübnan'daki siyasi krizi çözmek için ağırlığını koymasını istedi.

Arşiv 27.03.2008, 14:02 27.03.2008, 16:40
Suriye, Suudi  Arabistan'dan yardım istedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye, Suudi Arabistan'a çağrıda bulunarak Lübnan'daki siyasi krizin çözülmesi için Beyrut'taki koalisyon yönetimi üzerinde etkinliğini kullanmasını istedi.

ABD ve Suudi Arabistan'ın destek verdiği Beyrut'taki hükümet Kasım 2006'dan beri Suriye'nin desteklediği ve Lübnan Hizbullah grubunun liderlik ettiği muhalefet ile iktidar mücadelesi içinde bulunuyor.

Lübnan üzerinden Suudi Arabistan ve Suriye arasındaki gerginlik Cumartesi günü Şam'da başlayacak Arap Birliği zirvesinde de kendini gösterdi. Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Lübnan zirveye katılmayacaklarını açıkladı.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Lübnan'daki krizden Suriye'nin sorumlu olduğu suçlamalarını reddedek "Çabalar bütün Arap ülkelerinden gelmeli. Özellikle Suudi Arabistan'ın Arap ülkelerinin üzerinde büyük bir etkisi var. Lübnan'da dostluk hakim olmalı.

Suriye istikrarlı ve egemen bir Lübnan istiyor. Tersini düşünen yanlış yapıyor. Lübnan'da herhangi kötü bir durumdan ilk etkilenen biz olacağız. Oradaki istikrardan da en önce biz faydalanacağız." dedi.

HİZBULLAH HÜKÜMETTE VETO HAKKI İSTİYOR

Suriye, Hizbullah liderliğindeki muhalefetin hükümette bir veto hakkının bulunması istediğini destekliyor, ancak Suudi Arabistan Hizbullah'ın isteklerine karşı çıkan milyarder politikacı Said Hariri'nin liderliğindeki parlamento çoğunluğu tarafını tutuyor.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud Faysal geçen Ocak sonlarında Şam'a gizli bir ziyaret yaptı, fakat Lübnan üzerinde bir uzlamaya varamadan geri döndü.

Faysal, daha sonra Şubat'ta yaptığı ABD ve Avrupa turunda Suriye'ye karşı sert tutum takınılması gerektiğini söyledi.

Batının desteklediği Fuad Siniora liderliğindeki Lübnan hükümetinin başlıca müttefiki olan Suudi Arabistan, Suriye'nin Lübnan'da yeni bir cumhurbaşkanının seçilmesini engellediğini iddia ederek Şam'daki zirveyi boykot edeceğini bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?