banner39

Suriye ve İsrail Türkiye'de görüşüyor

Suriye ve İsrail'den yetkililerin Pazartesi gününden beri Türkiye'de görüşmeler yaptığı açıklandı.

Arşiv 21.05.2008, 12:49 21.05.2008, 17:36
Suriye ve İsrail Türkiye'de görüşüyor


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye, Türkiye üzerinde İsrail ile dolaylı görüşmeler yaptığını doğruladı. Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye'nin gözetiminde, Suriye İsrail ile barış görüşmelerine başladı. Taraflar görüşmelere iyi niyetle devam etmek istediklerini belirttiler. Kapsamlı bir barışca ciddiyetle ulaşmak için diyaloğa devam edilecek" dedi.

İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada da, Suriye ile Türkiye'de görüşmelere Pazartesi gününden itibaren başlandığı açıklandı.

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, iki ülkenin, aynı masa etrafında olmadığı ama görüştükleri doğrulandı. Bakanlık, görüşmelerin İstanbul'da yapıldığını, Türkiye'yi Feridun Sinirlioğlu'nun temsil ettiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklamasında, İsrail ile Suriye'nin "Aracılı barış görüşmelerine Türkiye'nin gözetiminde başladıklarını", tarafların, bu konuda eşzamanlı olarak İsrail ve Suriye'de bir açıklamanın yapılması kararlaştırdığını belirtti.

Açıklamada şöyle denildi: "Her iki taraf, bu görüşmeleri iyi niyetle ve açık fikirlilikle sürdüreceklerini beyan etmişlerdir. İki taraf, aralarındaki diyaloğu Madrid Konferansı ilkeleri çerçevesinde, kapsamlı bir barışa ulaşılması hedefi doğrultusunda kararlı ve sürekli bir şekilde yürütmeyi kararlaştırmışlardır.

Her iki taraf da, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Türkiye'ye bu süreçteki rolü ve evsahipliği için teşekkür etmişlerdir."

 

Bu arada Haaretz gazetesi, dolayı görüşmelerin başladığına ilişkin açıklamaları değerlendirdiği haberinde, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, İsrail ile Suriye arasında barışı, görev süresi sona ermeden sağlamaya hazır olduğunu söylediğinin altını çizdi ve "Ankara, iki tarafın görüşmelere başlangıç noktası olarak imzalı bir deklarasyona bağlamasını istiyor" diye yazdı.

 

Öte yandan Ankara'da Türkiye'nin gözetiminde Suriye yetkilileriyle dolaylı görüşmeleri yürüten, İsrail Başbakan Olmert'in üst düzey yardımcıları Yoram Turbovitz ve Shalom Turjeman'ın son bir yılda defalarca Türkiye'ye geldiği ortaya çıktı.

 

Jerusalem Post'un haberine göre, Ankara'da Türkiye'nin gözetiminde Suriye tarafı ile dolaylı görüşmeleri yürüten Başbakan Olmert'in üst düzey yardımcıları Turbovitz ve Turjeman'ın son bir yılda defalarca Türkiye'ye giderek Türk yetkilileriyle görüşmeler yaptığını belirtti.

 

Gazete, Batılı diplomatlara dayanarak Türkiye'nin son birkaç aydır Kudüs ile Şam arasında yürüttüğü temaslar ile ilgili olarak da, "Suriye'nin teröre (Hamas ve Hizbullah'a) desteği sona erdirdiğine ilişkin bir açıklamasının, İsrail'in barışın karşılığında Golan Tepeleri'nden çekileceğine ilişkin garanti vermesinden önce yapılmasının gerekli olup olmadığı, Türkiye'nin, İsrail ile Suriye arasında doğrudan müzakereler öncesi sonuçlandırmaya çalıştığı konulardan biri." diye yazdı.

 

İsrail Başbakanlık Sözcüsü Regev ise BBC'ye yaptığı açıklamada, İsrail ve Suriye'nin Ankara'da dolaylı görüşmeleri yaptıklarını belirtirken, "İki taraf, tam barış sağlamak için bu görüşmeleri ciddi bir ruhla yürütmek istediklerini söyledi" dedi. Sözcü, "İki taraf, tam barış sağlamak için bu görüşmeleri ciddi bir ruhla yürütmek istediklerini söylediler"dedi.

 

banner53
Yorumlar (1)
acı tebessüm.. 13 yıl önce
yani Hamas ve Hizbullah Terörist israil ise taraf öylemi( bu türden laflar artık espirisi edilecek laflara döndü ) Halklar artık gerçek teröristleri tanımaya başladı ve hamasımızda-hizbullahımızda yürek iklimimizde yaşıyor en temizinden..İslam ümmeti eski güçlü günlerinin ayak seslerinin ritmini yakalamaya doğru her gün biraz daha yaklaşmada.. Allaha şükür..
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?