banner15

Suriye Yönetiminden Diplomasi Atağı

BM Güvenlik Konseyi toplantısı öncesi Suriye diplomatik atağa geçti. Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara Amerika'ya giderken, yardımcısı Velid Muallim körfez turuna çıktı. Esad ise Rus mevkidaşı Vladimir Putin ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Lula Da Si

Suriye Yönetiminden Diplomasi Atağı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin İngiltere, ABD ve Fransa tarafından Suriye hakkında verilen teklifi görüşmek amacıyla yapacağı toplantıya Suriye Dışişleri Bakanı Faruk El Şara da katılacak. Şara, New York'ta bugün yapılacak BM Genel Kurulu oturumuna katılmak üzere başkent Şam'dan ayrıldı. Dışişieri Bakanı'nın New York'ta BM Genel Sekreteri Kofi Annan'la da bir araya gelmesi bekleniyor. İngiltere, ABD ve Fransa tarafından Güvenlik Konseyi'ne sunulan teklif, Suriye'nin Refik Hariri suikastını araştıran uluslararası komisyonla işbirliği yapmaması nedeniyle bu ülkeye siyasal ve ekonomik yaptırımlar uygulanması gerektiğini savunuyor. Üç Batı ülkesinin bu girişimine karşı diplomatik atak başlatan Suriye, cuma günü Mısır Başkanı Hüsnü Mübarek'i misafir etmişti. Devlet Başkanı Beşşar Esad ise Rus mevkidaşı Vladimir Putin ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Lula Da Silva ile de telefonla görüşerek, Güvenlik Konseyi'nde Suriye'ye destek olmalarını istemişti.

Velid ilk durağı Suudi Arabistan'da

Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Velidd Muallim, bir dizi temaslarda bulunmak üzere çıktığı körfez turunun ilk ayağı olan Suudi Arabistan'a gitti. Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Velid Muallim, Şam yönetimi ile batılı birçok ülke arasında BM'nin Hariri suikastı raporundan sonra yaşanan gerilimin ardından Arap ülkeleriyle görüşmek üzere körfez turuna çıktı. Velid Muallim, körfez turunun ilk ayağı olan Suudi Arabistan'a vardı. Muallim, Mekke'de ilk olarak Kral Abdullah'la görüştü. Görüşmenin detaylarına ilişkin Suriyeli yetkililer herhangi bir açıklama yapmadı. Muallim, Suudi Arabistan'da ki temaslarının ardından körfez turu çerçevesinde Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn'e gidecek. Suriye, BM'nin Alman Savcısı Detlev Mehlis tarafından hazırlanan ve Suriyeli bazı üst düzey yöneticileri de suçlayan eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastı raporu ile ilgili sıkıntılı günler yaşıyor. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48