banner39

Suriye’ye Dönen İhvan Üyesi Hapiste Öldü

Hafız Esad döneminde Müslüman Kardeşler cemaatine yönelik artan baskılar nedeniyle ülkeden kaçan Suriyeliler ülkelerine dönemiyorlar.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Suriye’ye Dönen İhvan Üyesi Hapiste Öldü

 

İslam Dünyası / Haber Merkezi

1980’li yıllarda Hafız Esad yönetiminin Suriye’de Müslüman Kardeşler cemaatine yönelik baskı ve saldırıları yüzünden Suudi Arabistan’a kaçan ve 25 yıl aradan sonra ülkesine dönen Suriye Müslüman Kardeşler üyesi Ahmet Ali El Müsaleme’nin hapiste öldüğü açıklandı. Arap İnsan Hakları Örgütü tarafından yapılan açıklamada geçtiğimiz Şubat ayında ülkesine dönen ve Suriye gizli servisi tarafından tutuklanan el Müsaleme’nin kalp rahatsızlığı yüzünden ölmüş olabileceği açıklandı. Kahire merkezli insan hakları örgütü, Müslüman Kardeşler üyesi Ahmet el Müsaleme’nin 21 Şubat’ta Suudi Arabistan’dan döndüğünde başta kalp olmak üzere bir çok hastalıktan şikayet ettiğini belirti.

Örgüt El Müsaleme’nin geçtiğimiz hafta vefat ettiğini açıkladı. Suriye’nin başkenti Şam’da bürosu bulunan İnsan Hakları Örgütü, Suriye yönetiminden ölüm nedeninin aydınlatılması için soruşturma başlatmasını istedi. Örgüt daha önce yayınladığı bildiride El Müsaleme’nin sağlık durumunun giderek kötüleştiğini ve bir an önce tedavi edilmesi gerektiğini belirtmişti.

İnsan Hakları Örgütü Basın Sözcüsü İmad Kurbi, Suriye yönetiminin ülkeye dönen Suriye vatandaşlarının haklarını ihlal etmeyeceğine ve sürgüne gönderiler Suriyelilere genel af çıkarılmasına yönelik verdiği sözleri tutmasını istedi. Örgüt aynı zamanda Suriye anayasasında 49’uncu madde olarak bulunan ve İhvan örgütüne mensup olanların idam edilmesini içeren maddenin de kaldırılmasını talep etti.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?