banner39

Suriye'de Baas Kurultayı Başladı

Suriye'de iktidardaki Baas partisinin önde gelenleri Cumhurbaşkanı Beşar Esat liderliğinde parti kurultayında bir araya gelirken, İngiliz gazetesi Sunday Telegraph, 'Baas muhalifleri kurultay öncesinde ortadan kaldırıldı' diye yazdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Suriye'de Baas Kurultayı Başladı

Telegraph'ın Şam'dan bildiren muhabirine göre, kritik kurultay öncesinde Suriye'nin korkulu gizli servisi en az 14 muhalif siyasetçiyi tutukladı ve 2 muhalifi de öldürmekle suçlanıyor.

Gazete, önde gelen muhalif bir Kürt liderin ortalardan kayboluşundan üç hafta sonra cesedinin geçen çarşamba günü -ailesinin bildirdiğine göre işkence görmüş halde- sokak ortasında bulunduğunu yazıyor.

Sunday Telegraph, Lübnan'da yaşayan Suriye karşıtı meşhur bir gazetecinin Beyrut'ta arabasına konulan bombayla öldürülmesini de Şam'daki kurultay hazırlığı ile bağlantılandırmış.

Esat'tan 'geri adım'

Sunday Telegraph muhabiri, Şam sokaklarına son günlerde 'daha baskıcı bir havanın hakim olduğunu; geçen salı günü bir avuç muhalif protestocunun gösterisinin polisin dayak tehdidi altında dağıtıldığını' söylüyor.

Sunday Telegraph'a göre, Cumhurbaşkanı Beşar Esat öyle anlaşılıyor ki önceden vermiş olduğu reform vaatlerinden geri adım atmayı daha uygun gördü.

Gazete, Baas partisinin eski tüfeklerini karşısına almaktan çekinmiş olabileceğini düşünüyor. Telegraph'ın ifadesiyle, 'partinin geleceğinin tartışılacağı kurultaya davetli 1200 delegenin hemen hemen hepsinin katı tutumlular arasından seçilmiş olması, reform önerilerinin rafa kaldırıldığının bir göstergesi'.

banner53
Yorumlar (0)
11
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?