banner39

Suriye'de BM Raporu Protesto Edildi

Lübnan eski başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesinden dolaylı olarak Suriye'nin sorumlu tutulduğu BM raporu ardından yapılacak kritik BM Güvenlik Konseyi toplantısı öncesinde Suriye'nin başşehri Şam'da Suriye yönetimine destek için binlerce kişinin k

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Suriye'de BM Raporu Protesto Edildi

Suriye'de binlerce kişi, Lübnan'ın eski Başbakanı Refik Hariri suikastına ilişkin olarak Şam yönetimini suçlayan BM raporunu protesto etti. Başkent Şam'da toplanan çoğu gençler ve kamu çalışanlarından oluşan binlerce gösterici, BM soruşturmasını, İsrail'e ve Irak'ın işgaline karşı olduğu için Suriye'ye baskı kurulması amacıyla Washington yönetiminin teşvik ettiğini öne sürdü. Bazı göstericiler ''Amerika'dan korkmuyoruz. Kahrolsun Amerika'' diye sloganlar atarken, bazı göstericiler ''Suriye, Irak değildir'' yazılı pankartlar taşıdı. Okulların da öğrencilerin gösterilere katılmasına izin verdiği belirtildi.
Çoğunluğu öğrencilerin meydana getirdiği gösteride, katılımcılar "Allah, Suriye ve Beşşar; hepsi bu" şeklinde sloganlar attı, Devlet Başkanı Beşşar el Esad'ın posterlerini ve Suriye bayraklarını taşıdı. "Kanımızla ruhumuzla Beşşar seni savunacağız" diyen göstericilerden bazıları "Siyaseten hazırlanan Mehlis raporuna hayır" şeklinde pankartlar taşıdı.
Alman savcı Detlev Mehlis'in geçen hafta tamamladığı soruşturma sonucunda hazırlanan raporda, ''Hariri'nin öldürülmesi kararının üst düzey Suriyeli güvenlik yetkililerinin onayı olmadan alınamayacağı'' belirtilmişti. BM Soruşturma Komisyonu Başkanı Mehlis'in raporunda, Hariri'nin Suriye ve Lübnan istihbarat servislerinin dikkatlice hazırladıkları bir terörist eylem neticesinde suikasta kurban gittiği bildirilmişti.
Raporda, Suriye hükümetinin Hariri suikastıyla ilgili BM soruşturmasında işbirliği yapmadığı da kaydedilmişti. Şam yönetimi, ''siyasi amaçlı'' olarak değerlendirdiği BM raporunu reddetmiş ve raporun Suriyeli hiçbir yetkiliyi suçlamak için yeteri kadar kanıt sunamadığını açıklamıştı. Mehlis'in yarın 15 üyeden meydana gelen BM Güvenlik Konseyi'ne brifing vermesi bekleniyor. 


 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?