banner15

'Suriye'de işkence'ye tazminat

Kanada Hükümeti, ABD’de gözaltına alınarak Suriye’ye teslim edilen Kanada vatandaşına 9 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ett.

'Suriye'de işkence'ye tazminat

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Kanada Hükümeti, radikal İslamcı suçlamasıyla yanlışlıkla ABD’de gözaltına alınarak Suriye’ye teslim edilen Suriye asıllı Kanada vatandaşına yaklaşık 9 milyon dolar tazminat ödemeyi kararlaştırdı.

 

Suriye asıllı bilgisayar mühendisi Mahir Arrar, 2002 yılında Tunus’tan Kanada’ya dönüşü sırasında Amerika’da tutuklandı. Arrar, Suriye hapishanelerinde geçirdiği bir yıl boyunca sürekli işkence gördüğünü açıkladı.

 

Kanada Başbakanı Stephan Harper, yürütülen soruşturma sonucu suçsuz olduğu ortaya çıkan Mahir Arrar’a 8.9 milyon dolar tazminat ödeneceğini açıkladı. Harper, Amerika’dan da Arrar’ın ismini terörle suçlananlar listesinden çıkarmasını istedi.

 

Harper, Kanada Hükümeti adına Mahir Arrar’a bir mektup göndererek özür diledi. Kanada Hükümeti,  Arrar’ın 1 milyon Kanada doları tutarındaki mahkeme masraflarını ödemeyi de kabul etti.

 

Suriye’de geçirdiği zor günlerin ardından suçsuz olduğunun ortaya çıkmasıyla tazminata hak kazanan Mahir Arrar, Kanada Hükümeti’nin ve başbakanın suçsuzluğunu kabule ttiğini ve bunun kendisi ve ailesi için çok şey ifade ettiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35