banner39

Suriye'de kurban bayramı hazırlıkları

Suriye'de Kurban Bayramı coşkusu, pazarlardaki hareketlilikle kendini gösteriyor. İşte Suriye pazarlarındaki satıcıların ve müşterilerin düşünceleri

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Suriye'de kurban bayramı hazırlıkları

Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla alış verişin hız kazandığı Suriye'de halk, fiyatların yüksek olmasından şikayetçi. Suriyeliler, bayram alış verişi dolayısıyla çarşı pazarlara akın ederken, kurbanlık fiyatları el yakıyor. Bir koyun fiyatının bir memur maaşına denk geldiğini ifade eden Suriyeliler, bu bayram kurban kesmekte zorlanacaklarını ifade etti.

Koyun satıcısı Adil Cassum, koyunların kilosunu 140 Suriye lirasına (2.80 dolar) sattıklarını belirterek "300 koyunum var ama havaların yağmurlu ve soğuk oluşu bize olumsuz yansıyor. Çünkü koyunlar yemiyor, zayıflıyor. Fiyatlarımız 120- 200 dolar arasında değişiyor" dedi.

Kurbanlık koyun almaya gelen Iraklı Ali Hamit, her yıl kurban kestiğini belirterek "Bana kurbanlıkların kilosunun bu yıl 130-140 lira olduğunu söylediler. Irak'ta fiyatlar daha düşük. Bayramda ülkemizde barışın sağlanmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Kurban derisi karşılığında kasaplık yapan Sait Mustafa ise müşterilerin kurbanlarınını kestiğini belirterek şöyle konuştu: "Ücret olarak koyunun derisini alıyoruz. Vermek istemeyenlerden 300 lira kesim ücreti alıyoruz. Bayramda çok yoğun oluyorum, sabahtan akşama kadar çalışıyoruz."

Satışlardan memnun olduğunu ifade eden tatlıcı Derviş Ebu Kemal ise, "Satışlarımız çok iyi. Tatlı çeşitlerinin kilosu 14 dolar ile 7 dolar arasında değişiyor" diyerek bayramın herkese sağlık getirmesini diledi.

İHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?