banner39

Suriye'den ABD'ye Diyalog Çağrısı

Suriye, ABD'ye diyalog teklifinde bulundu. "Şimdi diyalog zamandır" diyen resmi et-Tavra, "Zaman, güç kullanma zamanı değildir" ifadesini kullandı. Suriye şimdide, Lübnan’daki Filistinli gruplara silah sevkiyatı yaptığı suçlamasıyla karşı karşıya.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Suriye'den ABD'ye Diyalog Çağrısı

Suriye, kendisine karşı BM Güvenlik Konseyi'nden sert bir karar çıkarmaya çalışan ABD'ye diyalog teklifinde bulundu. Resmi et-Tavra gazetesindeki yazıda, "Şimdi diyalog zamandır" denildi. Faysal el-Sayeg tarafından kaleme alınan yazıda, ABD Başkanı George W. Bush ve Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Suriye karşıtı açıklamalarının diyalog kapısını kapattığı ifade edildi. Yazıda, güç kullanılmasının dünyanın diğer bölgelerinde akamete uğradığı belirtilerek, "Zaman, güç kullanma zamanı değildir" ifadesi kullanıldı. ABD ve Fransa, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesiyle alakalı rapor sonrasında Suriye'ye karşı ağır bir karar çıkarılması için çalışıyor. 

Suriye aleyhine bir rapor daha

Birleşmiş Milletler’in Hariri suikastı raporuyla zor durumda kalan Suriye, şimdi de bir başka Birleşmiş Milletler raporundaki suçlamalarla karşı karşıya. Örgütün Ortadoğu temsilcisinin hazırladığı rapora göre, Suriye’den Lübnan’daki Filistinli gruplara silah sevkiyatı artarak sürüyor. BM’nin Ortadoğu temsilcisi Teri Rod Larsen’in hazırladığı raporun, Suriye’nin üzerindeki baskıyı artırması bekleniyor. Larsen’in hazırladığı 15 sayfalık rapora göre, Suriye’den Lübnan’daki Filistinli gruplara silah gönderiliyor. Suriye hükümeti’nin doğrudan suçlanmadığı raporda, BM 1559 sayılı kararının tüm maddelerinin yerine getirilmediği de belirtiliyor. İddiaları reddeden Suriye’nin BM temsilcisi Faysal Mekdad, silah ihracatına izin vermediklerini söyledi. ABD, İngiltere ve Fransa ise Suriye’nin işbirliğine yanaşmaması halinde, Güvenlik Konseyi’nden bu ülkeye karşı yaptırım kararı çıkartmaya çalışıyor. Rusya ve Çinse buna karşı çıkıyor.

"Yaptırımların hedefi Suriye değil suikastçiler"
 
ABD, Fransa ile birlikte hazırladığı ve BM Güvenlik Konseyi üyeleri arasında dolaştırmaya başladığı karar tasarısının, Suriye'ye değil, sadece Refik Hariri suikastine karıştığından şüphelenilen kişilere yaptırım çağrısında bulunduğunu bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, ülkesinin Suriye'ye yönelik uluslararası yaptırımlara karşı olduğuna dair açıklamasına verdiği yanıtta, iki gündür Konsey'de dolaştırılmakta olan karar tasarısının bireylere karşı yaptırımları ele aldığını belirtti. Sözcü McCormack, bu karar tasarısında istenenin, BM bağımsız soruşturma komisyonunun raporunda, suç ortağı veya organizatör olarak adı geçen kişilere karşı özel yaptırımlar uygulanması olduğunun altını çizdi.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?