Suriye'den BM'ye: İçişlerime karışma

Suriye, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'a içişlerine karışmalarını kabul edilemez olarak nitelendirdi.

Suriye'den BM'ye: İçişlerime karışma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye BM Özel Temsilcisi Beşşar Caferi'nin BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'a gönderdiği mektupta BM 1559 sayılı son raporunda İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın Suriye ziyaretlerinin raporda yer almasını kendi içişlerine müdahale olarak değerlendirdi.

Suriye, BM 1559 sayılı son raporuna Özel Temsilci Roed Larsen'in ek olarak sunduğu rapora sert tepki gösterdi. Ban Ki-Moon'a gönderilen mektupta Suriyeli temsilci Caferi, "Suriye, içişlerine ve dış ilişkilerine müdahaleyi kabul edilemez olarak görüyor. Bu BM ilgilendirmeyen siyasi ilişkilerdir. Bu ikili görüşmeler 1559 sayılı kararının kapsamı dışındadır. BM yetkililerinin uluslararası sınırlara saygı göstermesi gerekir. BM yetkililerinin bu uygunsuz üsluplarının sorgulanmasından BM Güvenlik Konseyi'nin sorumlu olduğuna inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Lübnan ile ilgili olarak ise mektupta "Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı bu iddiaların yanlış olduğunu kaydettiler. Ancak raporu yayınlayan söz konusu şahıs (Larsen) Lübnan'ın istikrar ve barışı konusundaki endişelere dikkat çekmek istiyorsa, önce İsrail'in günlük Lübnan'ı kara, deniz ve hava'dan yaptığı tehditlere dikkat çeksin, yalan iddialara değil." değerlendirilmesi yapıldı.

Mektupta son olarak, Suriye'nin bu türden BM kararlarını yer almasının yanında Arap - İsrail çatışması ve bölgede adil ve kapsamlı barışın sağlanması konularının yer almamasının şaşkınlığını yaşadığı belirtti.
 

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2010, 07:20
banner53
YORUM EKLE

banner39