banner39

Suriye'den İsrail'e mektup

Esad'ın, geçtiğimiz hafta Suriye'ye ziyaret düzenleyen ABD senatörüne verdiği mektupta, İsrail ile barış görüşmesi yapmaya istekli olduğu ileri sürüldü.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Suriye'den İsrail'e mektup

İsrail'in Kanal 10 Televizyonu, Suriye Devlet Başkanı Esad'ın, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'e verilmek üzere geçtiğimiz hafta Şam'a ziyaret gerçekleştiren Cumhuriyetçi ABD Senatörü Arlen Specter'e verdiği mektupta, İsrail Başbakanı Olmert ile barış görüşmesi yapmaya hevesli olduğunu ifade ettiğini kaydetti.

Cumhuriyetçi Senatör Specter, salı günü Esad ile görüştükten sonra, bugün de İsrail Başbakanı Olmert ile görüşmüştü. Olmert, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Esad'ın boş konuşmaktan vazgeçip, bölgede barışın sağlanması için adım atmasını istemişti. Olmert, Suriye'yi Filistinli militanlar ve Lübnan'daki Şii hareketi Hizbullah'a destek vermemesini de istemişti.

Suriye yönetimi ise, son aylarda İsrail'in 1967 yılında işgal ettiği stratejik önemi olan Golan Tepeleri'nden çekilmesi karşılığında İsrail ile barış anlaşması yapmaya istekli olduğunu sık sık ifade etmekte. Golan Tepeleri'nde halen 15 bin İsrailli yaşıyor. Suriye ile İsrail arasındaki görüşmeler 2000 yılında kopmuştu. 
AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?