Suriyeli bakanın Abdülhamid pişmanlığı

Suriyeli bakan, 'Büyük bir devlet adamı' diye nitelediği Abdülhamid'e, döneminde haksızlıklar yapıldığını söyledi.

Suriyeli bakanın Abdülhamid pişmanlığı

 

Suriye Arap Cumhuriyeti Kültür Bakanı Riad Nassan Agha, 2. Abdülmid'in tahttan indirilmesinin ardından Osmanlı Devleti'nin çöküş sürecinin hızlandığını söyledi. "Büyük bir devlet adamı" olarak nitelediği Abdülhamit'e o dönemde haksızlık yapıldığını belirten Agha, "Hatta zulmettik. Bu çok büyük hataydı" şeklinde konuştu.

İslam Konferansı Teşkilatı İslam Tarihi Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi(IRCICA) tarafından düzenlenen "100. Yılında İkinci Meşrutiyet Kongresi" Grand Cevahır Otel ve Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Kongreye Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Suriye Arap Cumhuriyeti Kültür Bakanı H.E. Dr. Riad Nassan Agha, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile çok sayıda yerli yabancı bilim adamı katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Suriye Arap Cumhuriyeti Kültür Bakanı H.E. Dr. Riad Nassan Agha, İkinci Meşrutiyetin ilanından sonra parçalanan müslüman ümmetin bugün tekrar bir araya gelmeye başladığını söyledi.

Meşrutiyet'in ilan edildiği dönemde Osmanlı Devleti'nin başında 2. Abdülhamid'in bulunduğunu belirten Riad Nassan Agha, dönemde İsrail ve Siyonist hareketin Kudüs'ü Osmanlı Devleti'nden alma çabalarına, sultanın büyük bir kararlılıkla karşı çıktığını belirtti.

"Ben bugün 1908'de çıkan Anayasa'yı tartışmak için bu topraklara niye geldim?" diye soran Agha, "2. Abdülhamid gerçekten çok büyük bir devlet adamıydı. Biz ona gerçekten o dönemde çok büyük haksızlık yaptık, zulmettik. Bu çok büyük bir hataydı" ifadesini kullandı.

Sultan Abdülhamid'in hiçbir zaman İsrail ve diğer devletlerin Osmanlı'dan toprak alma tekliflerini kabul etmediğini belirten Agha, "O, çok büyük bir şahsiyetti ve bugün 2'inci Meşrutiyetin ilanının 100. yılını kutluyoruz" şeklinde konuştu.

İlan edilen meşrutiyet ve kurulan Meclis-i Mebusan sayesinde Osmanlı'da demokratik tartışma ortamı meydana geldiğini aktaran Agha, "Devlet bazı yolsuzluklara rağmen, rüşvete rağmen ve çöküşe rağmen bütün etnik gruplara haklarını tanıdı. Sultan Abdülhamid kendisi de, Yahudiler'e, Kudüs'e gidip hacı olmalarına izin vermişti. Avrupa ülkeleri ona baskı yaptılar.Özellikle İngiltere ve Fransa, Yahudilerin yerleşim bölgeleri kurmasını kabul etmediler. Ancak Sultan Abdülhamid tüm bu direnişlere karşı koymuştu" diye konuştu. 

"İSLAM DÜNYASI GELECEĞİ KURMAK İÇİN YENİDEN BULUŞUYOR"

Türkiye ile Suriye arasında son zamanlarda gelişen ilişkilerden örnek veren Agha, son dönemde geliştirilen politikaların Türkiye'nin İslam alemindeki yerini sağlamlaştırdığına dikkat çekti. "Ortadoğu" kavramını kabul etmediğini belirten Agha, "Ortadoğu diye bir kavram yoktur. Avrupa için ya da Amerika için bir Ortadoğu olabilir. Dünya kuzeyden ve güneyden bir şekilde tayin edilemez. Ancak ve ancak medeniyetine göre tayin edilebilir. Bu bölge şu anda bizimdir ve biz büyük bir alemiz. İslam alemi olarak yeniden oluşuyoruz. Geleceği yapmak için yeniden oluşuyoruz. Arap, Türk, Fars. Büyük zafer bu milletlerin bir araya gelmesi ile gerçekleşecektir. " şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşan Devlet Bakanı Prof. Mehmet Aydın, "Onu Cumhuriyetin kuruluş ve daha sonra çok partili demokratik sisteme geçiş takip eder. İkinci Meşrutiyet döneminde olup bitenleri, ilmi açıdan iyice anlamadan 1920'lerden bugüne olup gelen inişli çıkışlı tarihi hayatımızda neleri nasıl ve niçin yaptığımızı ama aynı zamanda neleri niçin yapmadığımızı anlamakta ciddi zorluklarla karşı karşıya geleceğiz" diye konuştu.

Kaynak: Zaman Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 19:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin KÖŞKER
Metin KÖŞKER - 11 yıl Önce

Çok şükür gerçekler bir bir arap dünyasının kafasında beliriyor...

banner39

banner36

banner37

banner35