banner15

Suriyeli Yetkililer Sorgu İçin Viyana'da

Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesiyle ilgili BM soruşturması çerçevesinde ifade vermeye çağrılan beş Suriyeli yetkili, Avusturya'nın başkenti Viyana'ya gitti.

Suriyeli Yetkililer Sorgu İçin Viyana'da

Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesiyle ilgili Birleşmiş Milletler soruşturması çerçevesinde ifade vermeye çağrılan 5 Suriyeli yetkili, Avusturya'nın başkenti Viyana'ya gitti. Reuters'in haberine göre, BM müfettişleri tarafından geçen hafta ertelenen sorgulamanın planlandığı gibi yarın başlayacağını, Viyana'ya çağrılan Suriyeli yetkililere avukatlarının da eşlik ettiklerini söylediler. İfade vermeye gidenler hakkında Suriye'de resmi bir açıklama yapılmazken, bu kişilerin Suriye'nin Lübnan'daki eski istihbarat şefi Korgeneral Rustom Gazali, Korgeneral Tafer Yusuf, Kongeneral Abdülkerim Abbas ve Gazali'nin yardımcısı Cemia Cemia ile bir sivil olduklarını belirttiler. Şam yönetimi, Hariri suikastıyla ilgili BM soruşturması çerçevesinde Suriyeli yetkililerin BM'nin Viyana'daki merkezinde ifade vermesini, sorgulamanın ardından bu kişilerin Şam'a dönmelerine izin verileceği güvencesini aldıktan sonra kabul etmişti.
Hariri'nin öldürülmesiyle ilgili Alman savcı Detlev Mehlis başkanlığında soruşturma yürüten BM heyetinin, Ekim ayında açıklanan raporunda, 14 Şubat'ta düzenlenen Hariri suikastına Suriyeli ve Lübnanlı istihbarat servislerinin karıştığı ima edilmişti. BM, Suriye'den soruşturma konusunda işbirliği yapmasını istemişti. Lübnan kaynakları, Mehlis'in geçen ay 6 Suriyeli yetkiliyi sorgulama talebinde bulunduğunu söylemişti. 

'Soruşturma süresi uzatılsın' talebi

Lübnan ise dün BM Genel Sekreteri Kofi Annan'dan Hariri'nin öldürülmesiyle ilgili BM soruşturmasının süresinin altı ay uzatılmasını istedi. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, Başbakan Fuad Sinyora'nın dün Annan'a telefon ederek, 15 aralıka kadar sürmesi planlanan soruşturmanın 6 ay uzaltılması talebini ilettiği belirtildi. Alman Savcı Detlev Mehlis'in hazırladığı raporda, '14 şubat 2005 tarihindeki suikast kapsamlı bir örgüt, kayda değer kaynakları ve kabiliyetleri olan bir grup tarafından düzenlenmiştir. Hem Lübnanlı, hem de Suriyelilerin bu terörist eyleme karıştığını gösteren kanıt bulunmaktadır' deniliyor. Suriye ise raporu 'taraflı' bulduğunu açıkladı. Refik El Hariri, 14 şubatta Beyrut'ta uğradığı bombalı saldırı sonucu yaşamını yitirmişti. Suikastin ardından Suriye karşıtı muhalefet sokaklara dökülmüş ve süreç Suriye'nin Lübnan'daki 29 yıllık askeri varlığını sona erdirmişti.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48