banner39

Suriye'nin Çekilme İşlemi Tamamlandı

Suriye askerlerinin Lübnan'dan çekilme işlemi bugün tamamlandı. İsminin açıklanmasını istemeyen Lübnanlı bir yetkili, çekilme işleminin tamamen sona erdiğini söyledi. Asker taşıyan çok sayıda kamyonun ve zırhlı araçların bölgeden ayrıldığı dile getiriliyo

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Suriye'nin Çekilme İşlemi Tamamlandı

Lübnan’da bulunan Suriye askerlerinin çekilme işleminin, bugün tamamlandığı açıklandı.
Suriye güçlerinin, Lübnan'a girdikleri 1976 yılından bu yana ellerinde bulunan Bekaa Vadisi'ndeki bir askeri kontrol noktasını Lübnan ordusuna teslim ettiği bildirildi. 1982'de Suriye ile İsrail güçleri arasında çarpışmanın yaşandığı bölgedeki kontrol noktasının Lübnan ordusuna bırakıldığı belirtilirken görgü tanıkları, tank ve personel taşıyıcıların da bulunduğu yaklaşık 100 askeri aracın önceki gece Lübnan sınırını terk ettiğini kaydetti. Lübnanlı askeri yetkililer, Suriyeli komutanların da Salı günü ayrılacağını ifade etti.  Görgü tanıkları da, Lübnan’dan bir defada ayrılacak en fazla sayıdaki Suriye askerinin Bekaa Vadisi’nin kuzeyinde bulunan en az 10 bölgeden çekildiğini belirtiyor. Suriye askerlerinin önceki gece Bekaa Vadisi'nin kuzey kesimindeki bazı mevzilerini boşaltmakta oldukları bildirildi. Top ve roket atıcıları çeken ve yüzlerce askeri taşıyan onlarca askeri kamyonun, Suriye-Lübnan sınırındaki Masna sınır geçiş noktasına doğru gittikleri görüldü. Geçen hafta bir araya gelen Lübnanlı ve Suriyeli yetkililer de Lübnan’da kalan son 1000 askerin 26 Nisan’a kadar çekilmiş olacağını söylemişti. Şubat ayında Lübnan’da 14 bin Suriyeli askerin bulunduğu düşünüldüğünde, çekilmenin oldukça hızlı gerçekleştiği ifade ediliyor. Suriye askerleri 29 yıldır Lübnan'daydı. 

Lübnan'da oğul Hariri seçimde aday

Lübnan'da 14 şubatta suikasta kurban giden eski Başbakan Refik Hariri'nin oğlu Saadeddin Hariri, mayıs ayında yapılması planlanan genel seçimlerde aday olacağını açıkladı. Saadeddin Hariri, Amerikan CNN televizyonuna yaptığı ve Hariri ailesine ait Future televizyonunda da yayınlanan açıklamasında, ''seçimlere katılmayı istediğini, babasının yolunda ilerleme niyetinde olduğunu'' kaydetti. ''Başbakanlığa göz dikip dikmediğine'' ilişkin bir soru üzerine Saadeddin Hariri, ''babam, hiçbir zaman makam arayışında olmadı. Lübnan için bir şeyler yapmak istiyordu. Ben başbakan olarak ya da olmadan bunu yapabilmeyi istiyorum, bunu zaman gösterecek'' diye konuştu. Saadeddin Hariri, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Abdullah Bir Abdülaziz gibi önemli kişilerin ve ABD gibi dost ülkelerin ''Lübnan'a ve kendisine yardım edeceğini umduğunu'' da kaydetti. BM'nin Refik Hariri suikastıyla ilgili soruşturmasıyla ilgili bir soru üzerine de Saadeddin Hariri, BM'ye sonuna kadar güvendiğini belirtti. Saadeddin Hariri, ''gerçeğin ortaya çıkacağına, kimin suikast planını yaptığının ve kimin düğmeye bastığının bulunacağına kesinlikle inandığını'' söyledi.
 

        

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?