banner15

Suriye'nin İsrail sınırında gerginlik

Suriye ordusunun İsrail sınırına doğru bir hareketlilik içinde olduğu iddia ediliyor..

Suriye'nin İsrail sınırında gerginlik

Haaretz, İran'ın yardımıyla silahlanma yarışına girdiğini iddia ettiği Suriye'nin ordusunun İsrail sınırına doğru bir hareketlilik içinde olduğunu yazdı.

Gazetede manşetten verilen ve savunma muhabiri Zeev Schiff imzalı haberde, "Suriye ordusu, son zamanlarda İran'ın da mali yardımıyla eşi benzeri görülmedik biçimde güçlendi.

Bu silahlanma yarışında, uzun menzilli roketler ve füzeler ön planda" iddiasına yer verildi.

Savunma muhabiri, Suriye birliklerinin Golan sınırı yakınlarına konuşlanmak amacıyla hareketlilik içinde olduğunu ileri sürerken hareketliliği, Ekim 1973'teki İsrail-Arap Savaşı sırasında bu cephedeki hareketliliğe benzetti. İsrail ordusunun dün Suriye'den ilhak edilen Golan Tepeleri'nde son 5 yılın en büyük askeri tatbikatını yaptığı bildirilmiş, İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz ise tatbikatın, Suriye ile olası bir çatışmayla alakasının olmadığını söylemişti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın müzakere teklifini reddeden İsrail ile Suriye arasında 2000 yılından bu yana görüşme yapılmıyor. Şam, 1967'de İsrail tarafından ele geçirilip 1981'de de ilhak edilen Golan Tepeleri'ni istiyor. Bölgede 15 binden fazla İsrailli yaşıyor.

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35