banner39

Suriye'nin yeni Türkiye büyükelçisi gazeteci Kabalan oldu

Suriye, uzun yıllar muhabirlik ve televizyon programcılığı yapmış olan Nidal Kabalan'ı Türkiye büyükelçisi olarak atadı

Arşiv 01.05.2009, 11:08 01.05.2009, 11:33
Suriye'nin yeni Türkiye büyükelçisi gazeteci Kabalan oldu


Suriye'nin yeni Ankara Büyükelçisi Nidal Kabalan, büyükelçilik görevine atanmadan önce, gazetecilik yaptığı dönemde Türk yetkililerle de röportajlar yaptığını belirtti.

1997 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'den demeç aldığını söyleyen Kabalan, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın 2004'deki Türkiye ziyaretini gazeteci olarak izlediğini kaydetti.

Kabalan, "O zaman Sayın Abdullah Gül ile Dışişleri Bakanı olarak röportaj yapmıştım. Bunun dışında Kürşad Tüzmen ve Mehmet Ali Birand ile de röportaj yapmıştım" dedi.

BÜYÜKELÇİLİK OLARAK MEDYAYA AÇIK OLACAĞIZ

"Gazetecilik duygusu her zaman içimde, onu kaybetmem" diyen Kabalan, "Türk medyasına Suriye Büyükelçiliği olarak açık olacağız. Tabular, kırmızı çizgiler olmadan, sağduyulu olmak üzere her şeyi konuşabiliriz, tartışabiliriz. Devlet Başkanımız Esad, bir konuşmasında, medyanın ülkelerin imajı üzerinde çok etkili olduğunu belirtmişti. Bütün dünya medya ile yaşıyor, bunu anlamak zorundayız" diye konuştu.

Beşşar Esad'ın kısa bir süre önce kendisini kabul ettiğini ve "İyi şeyler daha iyi, daha iyiler mükemmel olmalı" talimatı verdiğini belirten Kabalan, şunları söyledi:

"Sayın Başkanımız, Türkiye'nin çok önemli bir ülke olduğuna inanıyor. Önümüzdeki yıllar içinde, mevcut ilişkilerin daha da geliştirilmesi için gerekli her şeyin yapılmasını istiyor. Suriye büyükelçiliği görevinin çok kolay olmayacağını biliyorum. Çok çalışmayı gerektirecek ancak iki ülke arasındaki mevcut ilişkilerin geliştirilmesi için yapıcı bir bakış açısı ile hareket edeceğim. Oraya sağduyu, açık bir kalp ve iki ülke ilişkilerinin geleceğine dair güzel hislerle gidiyorum."

TÜRKİYE, SURİYE VE İRAN BÖLGEDEKİ EN ETKİLİ 3 ÜLKE

Türkiye'nin bölgesel konularda üstlendiği role dikkati çeken Kabalan, Türkiye'nin bölgedeki etkinliğini yıllar içinde arttırdığını söyledi.

Kabalan, "Suriye halkı ve yönetimi İsrail'in Gazze'ye saldırdığı dönemde Türkiye'nin Araplar arasındaki meselelerde takındığı uzlaşmacı tavrı unutmayacak. Biz, Türk halkının Gazze saldırıları sürecinde yaptığı protestoları ve tavrını asla unutmayacağız. Sayın (Başbakan Recep Tayyip) Erdoğan'ın Davos'ta İsrail Başbakanına söylediklerini Suriye halkı hafızasına ve kalbine kaydetti" diye konuştu.

Türkiye-Suriye ilişkilerinin gelişmesinin bölgesel konular üzerinde etkili olduğuna işaret eden Kabalan, sözlerine şöyle devam etti:

"Suriye de bölgedeki büyük oyunculardan biri. Daha önce Suriyelilerle, Araplarla, İranlılarla ya da başkalarıyla yaptığım görüşmelerde, röportajlarda ya da sohbetlerde ortak görüş şu: Türkiye, Suriye ve İran bölgedeki 3 önemli anahtar oyuncu. Bölgesel hiçbir konu Ankara, Şam veya Tahran'a gitmeden herhangi bir düzeyde çözülemez."

NİDAL KABALAN

Kabalan, basın hayatına 1985 yılında BBC Arapça servisinde başladı. 1991 yılında MBC TV'nin Londra bürosuna geçen Kabalan, aynı dönemde CNN'e de serbest gazeteci olarak çalıştı. 1998 yılında AbuDabi TV'nin Özel Programlar Yöneticiliği'ne getirilen Kabalan, 2001 yılından itibaren Suriye Televizyonu'nda çeşitli görevlerde bulundu. Yaklaşık 3 yıl "Sıcak Başlıklar" adlı haftalık tartışma programını hazırlayıp sunan Kabalan, son olarak Suriye TV 2'de yöneticilik yapıyordu.

Kabalan, Londra, Mısır ve Suudi Arabistan'da olmak üzere 3 kez yılın gazetecisi seçildi.

Kynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?