'Susurluk'ta Küçük'ü Teoman Koman korudu'

Şamil Tayyar, Mesut Yılmaz'ın Koman tarafından 'Sakın ha' diye uyarıldığı iddiasında.

Arşiv 31.01.2009, 08:09 31.01.2009, 13:30
'Susurluk'ta Küçük'ü Teoman Koman korudu'


Ergenekon terör örgütü soruşturması kapsamında tutuklu bulunan emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün Susurluk kazası döneminde Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman tarafından korunduğu ileri sürüldü.

3 Kasım 1996 tarihinde meydana gelen Susurluk kazasını aydınlatmak için TBMM'de kurulan komisyon Küçük'ün ifadesine başvurmak istemiş ancak bu mümkün olmamıştı.

Gazeteci Şamil Tayyar, piyasaya yeni çıkan 'Kıt'a Dur, 28 Şubat'tan 27 Nisan'a İktidar Kavgası' isimli kitabında ilginç bilgilere yer veriyor. Kitapta, bu döneme ilişkin bazı olaylar gün yüzüne çıkarılıyor. Arşiv taraması niteliğindeki çalışmada dikkati çeken isimlerin başında Ergenekon'un önemli isimlerinden Veli Küçük var.

Tayyar'a göre, Alaattin Çakıcı ile görüştüğü ortaya çıktığı için devlet bakanlığı görevinden istifa eden Eyüp Aşık, dönemin başbakanı Mesut Yılmaz'la bir araya gelir, Susurluk kazasıyla ilgili gelişmeleri konuşur. Konu Veli Küçük'tür. Kitapta bu olay şöyle anlatılıyor:

"Aşık, 'Veli Küçük sorgulanmadan bu Susurluk hadisesini çözmek mümkün değildir. Hangi taşı kaldırsan altından Küçük çıkıyor.' dedi. Yılmaz, 'Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman'la görüşürüm' karşılığını verdi. Koman, eski MİT müsteşarıydı. Susurluk Komisyonu'na ifade vermeyen 3 kişiden biriydi. Mesut Yılmaz, Koman'la görüştü. Ama aldığı cevap karşısında şaşkındı. Koman: 'Veli Paşa çok önemli, değerli bir komutandır. Söylenenlere inanmayın. Sakın ha, Veli Paşa ile ilgili herhangi bir işlem yapmaya kalkmayın.'

Koman'ın bu uyarısı, hükümet için pranga gibiydi. Hiçbir işlem yapamadılar. Koman'ın 1997 Ağustos'unda Jandarma Genel Komutanlığı'ndan emekliye ayrılmasıyla Küçük'ün kalkanı ortadan kalktı. Ama himaye devam etti. Ta ki, Ergenekon'a kadar..."

Susurluk Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış da daha önce yaptığı açıklamalarda, o dönemde Teoman Koman'ın, çalışmalarına engel olduğunu ileri sürmüştü.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?