banner39

Susurluk'tan Ergenekon'a giden yolda altı kritik soru

İşte Ergenekon`u Susurluk`a bağlayan ilişkiler ağında İbrahim Şahin`in merkezde olduğu kritik sorular...

Arşiv 11.01.2009, 09:35 11.01.2009, 12:43
Susurluk'tan Ergenekon'a giden yolda altı kritik soru

 

Ergenekon soruşturması kapsamında gerçekleştirilen 10. dalga operasyonda, eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in gözaltına alınması, soruşturmanın ibresini 'Susurluk'a çevirdi.

Aynı operasyon kapsamında Sivas'ta yakalanan zanlılardan ikisinin İbrahim Şahin ile beraber çekilmiş fotoğraflarının ortaya çıkması ise Şahin'in kendi etrafında faal bir örgütlenme içinde olduğu kuşkularını doğurdu.

İbrahim Şahin'in evinde yapılan aramada ele geçirilen bir ajandaya çizilmiş krokiden yola çıkılarak, Ankara'nın Gölbaşı semtinde toprağın altına gömülü vaziyette çok miktarda patlayıcı madde, bomba ve iki adet lav silahı bulunması, Ergenekon - Susurluk bağlantısıyla ilgili bundan sonra da önemli gelişmelerin yaşanabileceğine ilişkin önemli ipuçlarını göstermekle kalmadı, yeni soruları da gündeme getirdi.

İşte 10. dalga operasyonla birlikte somut bir olguya dönüşen Susurluk-Ergenekon bağlantı yumağını çözebilecek birbirine bağlı yeni sorular:

1- Polis, Ankara Gölbaşı'ndaki silahların yerini gösteren krokinin İbrahim Şahin tarafından çizilmediğini belirledi. Bu durumda, cephaneliğin yerini başka birilerinin de bildiği kesin. Gölbaşı'ndaki ormanlık araziye bu cephaneliği saklayanlar kimlerdi, ajandadaki krokiyi kim çizmişti, bulunan plastik patlayıcı, lav silahı, el bombaları nasıl elde edilmişti ve kimlerce ne amaçla kullanılacaktı? Kazı sırasında bulunan mermilerin kullanılması muhtemel olan İsrail menşeli Uzi marka silahlar nerede?

2- 10. dalga operasyonun Sivas ayağında gözaltına alınan ve Sivas'ta Ermeni cemaatinin temsilcisi kuyumcu Minas Durmaz Güler'e suikast hazırlığında olduklarını öne sürülen eski Ülkü Ocakları başkanları Bekir Çelik ve Oğuz Bulut'un, İbrahim Şahin ile birlikte çekilmiş fotoğrafları bulundu. Sivas'ta düzenlenen baskınlarda, Şahin'e ait Glock marka bir de silah ele geçirildi. Ayrıca Sivas'taki zanlılardan Ersin Dönerci ile İbrahim Şahin'in sık sık telefonla görüştüğü öne sürüldü. Şahin'in Çelik, Dönerci ve Bulut gibi farklı illerde ne tür ilişkileri var? Ankara'nın Gölbaşı semtinde bulunan cephanelik gibi, İbrahim Şahin ve arkadaşları tarafından ülkenin çeşitli il ve ilçelerinde gizlenen başka silah depoları olabilir mi?

Gölbaşı'nda bulunan cephanelik, Susurluk'un kayıp silahlarını yeniden gündeme taşıdı. İbrahim Şahin'in 'görevi ihmal' suçundan bir yıl hapis cezasına çarptırılmasına neden olan, kayıp 22 kalibrelik Baretta marka tabancaların izi Ergenekon soruşturması kapsamında derinleştirilecek mi?

3- Susurluk mahkûmu İbrahim Şahin'in adı Ergenekon davasında sık sık gündeme geldi. Şahin'in Ergenekon'un önde gelen isimlerinden Muzaffer Tekin ile yakınlığı ne? Birlikte fotoğraf vermekten çekinmeyen ikilinin Ergenekon eylemlerinde de herhangi bir ortaklığı söz konusu mu?

4- İbrahim Şahin Özel Harekât Daire Başkanlığı görevine dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar tarafından getirildi. Şahin hem Ağar hem de Tansu Çiller tarafından hakkında yürütülen Susurluk soruşturması sırasında da desteklendi. Ağar, Şahin'le ilgili açılan 'kayıp silahlar' soruşturmasını 'devlet sırrı' örtüsünün altına gizlerken, Çiller, Şahin için 'değerli bir polis şefi' açıklamasını yaptı. Şahin'e yöneltilen suçlamaların bilgisi dahilinde olduğunu ima eden ve 'devlet görevi' diye tanımlayan Ağar ve Çiller de soruşturmaya dahil edilecek mi?

5- İbrahim Şahin'in Ergenekon'da gözaltına alınmış olması, Susurluk yargılamaları sırasında derinleştirilmediği bilinen MİT muhbiri Tarık Ümit'in kaçırılması, kumarhaneci Ömer Lütfü Topal'ın öldürülmesi gibi olayların yanı sıra, Özel Harekât mensuplarınca gerçekleştirilen çok sayıda yargısız infaz ve cinayeti adaletin önüne taşıyacak mı?

Kaynak: Radikal

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?