banner39

Susurluk'un hakimi Ergenekon'un avukatı

Susurluk davasının hakimi Çetinbaş, Alemdaroğlu'nun avukatlığını yapacak.

Arşiv 05.08.2008, 17:25 06.08.2008, 09:51
Susurluk'un hakimi Ergenekon'un avukatı


Yine davanın en önemli sanıklarından eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun avukatlığını da Susurluk davasına bakan ilk mahkemenin yani İstanbul 6 Nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin eski başkanı Metin Çetinbaş yapacak.

Susurluk davasında "silahlı teşekkülün siyasilerden ve bürokratlardan güç aldığını" karara geçirterek en üst sınırdan ceza veren Çetinbaş, ayrıca Metin Kaplan'a müebbet hapis cezası vermek gibi önemli bir başka davayı da karara bağlamıştı. Çetinbaş, 4 yıl süren Susurluk davasında, tüm sanıkların mahkûmiyetine hükmetmiş ve o gün basında "Hukuk dersi" olarak nitelenen şu ifadeleri karara geçirtmişti: "Unvanı, görevi, sıfatı, siyasi ya da sosyal konumu ne olursa olsun, suç işleyen herkesin derhal ve en kısa zamanda yargı önüne çıkarılıp hesap vermesi sağlanmalıdır.

Birtakım idari, siyasi ve yasal düzenleme manevralarıyla yargı denetiminin önüne geçilmesi, toplumumuzdaki herkesi üzmekte, korkutmakta, adaleti ve adalet duygusunu zedelemektedir. Suç işleyenin cezasını çekmediği bir toplumda sosyal ve siyasi istikrar sağlanamaz, huzur ve refah tesis edilip sürdürülemez. Suç işleyip de bazı siyasi, sosyal, idari ve yasal koruma kalkanlarını muhafaza edenler ya da kaldırmayanlar unutmamalıdır ki, adalet bir gün onlara da lazım olacaktır."

SUSURLUK SAVCISI DA ERGENEKON AVUKATI

Sanıklardan Refik Nuhoğlu'nun avukatı İrfan Özliyen de ilginç bir isim. Özliyen, 3 Kasım 1996'da bir trafik kazası ile ortaya çıkan Susurluk davasının savcısı. Bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koltuğunda oturan Aykut Cengiz Engin ile birlikte Susurluk bağlantılarını çözmeye çalışmıştı. DGM Savcısı olarak gazeteci Çetin Emeç cinayetini de o soruşturdu.

Sanıklardan emekli Yüzbaşı Zekeriya Öztürk, Gökhan Sipahioğlu ve İsmail Eksik'in avukatı ise Ertaç Giray.

Eski Sarıyer Cumhuriyet Savcısı olan Giray'ın adı o dönemde, Banker Bako'yu evinde sakladığı iddialarıyla da gündeme gelmişti. Suç işlediği kesinleşen birini saklamaktan yargılandı ve ceza aldı. Daha sonra savcılığı bırakıp avukatlığa başladı.

Giray, Muzaffer Tekin'i yakından tanıyan bir isim. Danıştay saldırısından sonra hakkında arama kararı çıkarılan Tekin'in hemen teslim olmasına engel olmuş, bir süre onu saklamıştı.


Kaynak: Ajanslar
Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?