banner39

Suud kralından İslam alimlerine HAMAS fırçası!

Suudi Arabistan kralı Abdullah, Müslüman Alimler Birliği'ne HAMAS'ın ne berbat bir şey olduğunu anlattı!

Arşiv 08.01.2009, 11:56 08.01.2009, 11:59
Suud kralından İslam alimlerine HAMAS fırçası!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Gazze için harekete geçen başta tanınmış alim Yusuf el-Karadavi olmak üzere Müslüman Alimler Birliği üyelerini kabulü sırasında dolaylı yollardan onları eleştirdi ve nasihatta bulundu.

Şu ana kadar açıkça İsrail yanlısı politikalar izlemekten çekinen Kral Abdullah, Hamas'ın güvenilmez, emaneti korumaya layık olmayan bir hareket olduğunu, Kardavi'nin gereksiz yere Hamas'a övgüler düzdüğünü ima etti. Kral'ın söyledikleri karşısında şoke olan Karadavi ve ekibi ne yapacaklarını bilemediler.

El-Kudsu'l Arabi gazetesine açıklamalarda bulunan Müslüman Alimler Birliği heyeti içerisindeki delegeler, bir saatten fazla süren görüşme sırasında Suud kralının söyledikleri karşısında büyük bir şaşkınlık yaşadıklarını aktardı.

Delegeler, Suudi Kralının toplantı sırasında ülkesinin siyasi tutumuyla ilgili hamaset dolu konuşmalar yaptığını, Hamas'ı ve benzer politikalar takip eden ülkeleri sert bir dille eleştirdiğini söyledi.

Ürdün'e geçen Müslüman Alimler Birliği üyelerinin Suud Kralıyla yaptıkları görüşmelerle ilgili arkadaşlarına yaptıkları değerlendirmelerde Suud'daki görüşmelerin fiyaskoyla sonuçlandığını, kralın büyük ölçüde suçlayıcı ve sert bir dille kendilerine hitap ettiğini dile getirdi.

Ürdün'deki dini şahsiyetler, Karadavi'nin ziyaretlerinin kesinlikle siyasi olmadığını, Hamas'ı değerlendirme amaçlı temasta bulunmadıklarını kaydettiğini aktardı. Karadavi'nin, kendilerinin tamamen insani ve dini bir misyonla görüşmeye gelmelerine rağmen kralla yaptıkları görüşmelerin siyasi yöne doğru saptığını, kralın bu üslubunu oldukça yadırgadığını dile getirdiği bildirildi.

Karadavi'nin kralın Gazze'ye yardım toplayacağı yönündeki açıklamalarına rağmen görüşmenin soğuk, sert ve oldukça zor geçtiğini söylediği, hiçbir somut neticeyle sonuçlanmadığını ifade ettiği bildirildi.

Aktarılan bilgilere göre, Suud kralının çıkışları bununla da sınırlı kalmadı. Kendisinden Gazze halkına yardım etmesi ve İsrail saldırılarının durdurulması için devreye girmesi yönündeki taleplere cevap vermediği gibi, Hamas'ı daha önce verdiği sözlerde durmamakla suçlayarak, Gazze'ye Hamas'a yararı olmaması koşuluyla yardımda bulunacağını söylediği aktarıldı.

Öte yandan Suriye'deki görüşmelerde farklı sorunlar yaşadıklarını kaydeden Müslüman Alimler Birliği yetkililerinin, kendilerine Suriye medyasında çıkan söylemin aynısıyla hitap edildiğini ve Suriye hükümetinin kendilerine, talep etmedikleri halde Filistinli grupların liderleriyle görüşmeler ayarladıklarını ifade ettiği bildirildi.

Birliğin şu ana kadar sadece Ürdün'deki görüşmelerden memnun olduğu, Kral Abdullah'la yapılan görüşmelerin son derece verimli geçtiği kaydedildi.

Yorumlar (9)
RAHMİ 14 yıl önce
Suud yönetiminin halkı ile aynı görüşte almaması normal. İslam ülkelerinde yönetimlerin İslam olmayanların elinde olduğunu biliyoruz. Kral Hamasın yanında yer almasa da halkı Hamasın yanında.
mali 14 yıl önce
Böylesi alçaklardan daha başka ne beklenirki?. Az biraz daha yaşayın bakalım elbet hesap günü yakındır.
Recai Cingöz 14 yıl önce
satanist ve siyonist israil teröristi bunların (arap idareciler) çoğuna "bir hafta tuvalete gitmeyeceksin" dese bunlar korkularından bir hafta tuvalete gitmez, altlarına yapar. Ey zulme destek olan karun torunları! Nasıl karun yerin dibine geçirildiyse siz de satanist efendilerinizle birlikte Cehennemin ta dibine gideceksiniz inşallah.
Mehmet UFUKALP 14 yıl önce
Şu islam alimlerine bakın; Adamlar daha siyonist uşağı kral Abdullahı bile tanıyamamışlar ki, o alçağın HAMAS kahramanları ile ilgili laflarına şaşırıyorlar.
Abdülmetin Yıldız 14 yıl önce
Bu alçaklardan eli ayağı bağlı kalmış mazlum ümmet bugün hesap soramasa da elbet hesap günü de gelecek. Bakalım bu rezil adamları kim koruyacak. Lanetullahi aleyhim ecmain.
abdulhay 14 yıl önce
yazıklar olsun size acıncak durumdasınız.daha dostu duşmanı ayırt etmekten acizsiniz. köylü memet emmmi bile sizden daha uyanık pek çok hususta. acıncak haldesiniz. ama Allah c.c. size acıyacak mı burası mechul...
bezirgan xalid 14 yıl önce
allah o hain kralin, gavurlara hizmet eden itin belasini versin.yau ben bu suud halkina hayret ediyorum ya!
ulaş 14 yıl önce
lanet olsun sana kral abdullah senin gibi bir ne beklenir ki sen arapların yüz karasısın seni cehhenemin o müthiş kor ateşi bekliyor....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?