Suudi alimlerden Nasrallah'a destek

Suudi Arabistanlı alimler ve entelektüeller Hizbullah'a destek için ortak bildiri yayımladı.

Suudi alimlerden Nasrallah'a destek

Haldun Yılmaz / Dünya Bülteni

Suudi Arabistanlı Alimler ve entelektüeller, Suudi bir din adamı tarafından Lübnan’daki direniş hareketine yardımcı olunmasını yasaklayan fetvasının aksine Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’a destek verdiklerini bildirdi. Şeyh Selman el-Avde, bir Müslüman olarak, Hizbullah’ın Siyonistlere verdiği zarardan memnuniyet duyduğunu belirtti. Avde, Suudi Arabistan’ın Alimler Meclisi’nin eski bir üyesi olan Şeyh Cibrin’in fetvasının Suudi Müslümanları bağlayacak hiçbir geçerliliğinin olmadığını ifade etti. Suudi Alimler adına açıklamada bulunan Selman el-Avde, dünya Müslümanlarının Lübnan halkı yanında olmasını ve onlara gereken insani, maddi ve manevi yardımları esirgememesi gerektiğini söyledi.

At-Ittihad gazetesi yazarı Suudi Cemal Kaşikci, Şeyh Cibrin’in geçen yıl verdiği fetvasının yeniden gündeme getirilmesinin aşırı selefiliğe hizmet ettiğini ve bu nedenle bazı alimlerini Sünni ve Şii mezhepleri arasındaki ayrılığı provoke etmekle suçladı. İslam dünyasının önde gelen alimlerinden Şeyh Yusuf el-Karadavi ise Filistin ve Lübnan’daki direnişe destek verilmesini farz olduğunu söylemiş ve bazı çevrelerin mezhep ayrımcılığını körükleyen açıklamalarını şiddetle eleştirmişti.  

İşte Hizbullah’e destek verilmesini isteyen Suudi Alimleri:

Şeyh Selman el- Avde, Şeyh Nasır el-Ömer, İbrahim Carullah, İbrahim Hasan Şa’bi, Cemil bin Habib el-Luveyhık, Hüseyin Muhammed Şerif, Hamza bin Zuheyr Hafiz, Hamza Hüseyin eş-Şerif el-Fa’r, Halid İbrahim ed-Duveyş, Halid Abdurrahman el-Acmi, Kasım bin Ahmed el-Kasredi, Abbas bin Hüseyin el-Hazimi, Abdurrahman Ahmed Aluşi, Abdurrahman eş-Şemmeri, Abdullah el-Hamid, Abdullah bin Zafir el-Amri, Abdullah bin Mukbil el-Karni, Abdullah bin Abdulaziz ez-Zeyadi, Abdullah bin Abdullah ez-Zeyadi, Abdullah Vekil eş-Şeyh, İsam Basravi, Ali Hasan Asiri, Ali Hüseyin Musa, Avd bin Muhammed el-Karni, Muhsin el-İvaci, Muhammed Ali el-Harfi, Muhammed Alevi el-Bar, Muhammed Ömer ez-Zübeyr, Muhammed Musa eş-Şerif ve Mehdi Muhammed Reşad el-Hekemi.

Suudi Arabistan halkından Hizbullah’a destek

Suudi Arabistan’da halk, Suudi yönetiminin Hizbullah karşıtı tavrına karşın Hizbullah’a destek için birbirlerine cep mesajlarını gönderiyor. “Mezhep ayrımcılığı değil vahdet zamanı” Suudi Arabistanlılar, Hizbullah’a maddi ve manevi destek için kampanyaların başlatılması çağrısında bulunuyorlar.

Suudi Arabistan’da İsrail’e öfke

Suudi Arabistan’ın doğu bölgesinde yaşan binlerce Şii, İsrail’in Lübnan’daki saldırılarını protesto etti. Şii yoğunluklu El Katif kentinde yapılan protesto gösterilerinde, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın resimleri, Lübnan ile Filistin bayrakları taşınırken, “Amerika’ya ölüm!”, “İsrail’e ölüm”, “Sadece Şii değil, sadece Sünni değil, İslami birlik, İslami direniş”, “Büyük Hizbullah, Tel Aviv’i yok et” sloganları atıldı.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER