banner39

Suudi Arabistan 80 milyar dolar yatıracak

Suudi Arabistan, 80 milyr dolarlık sivil nükleer ve yenilenebilir enerji bilim merkezi kuracak.

Arşiv 19.04.2010, 00:58 19.04.2010, 00:58
Suudi Arabistan 80 milyar dolar yatıracak


Körfez ülkelerinden Suudi Arabistan'ın enerji ve arıtılmış suya olan ihtiyacı karşılama amacıyla sivil nükleer ve yenilenebilir enerji bilim merkezi kuracağı bildirildi.

Medyada yer alan haberlere göre geçen ay elektrik bakan vekili Salih El Avaci enerjiye olan talebin hızla artması neticesinde krallığın her tür enerji kaynağını göz önünde bulundurmak zorunda olduğunu söylemişti.

Resmi haber ajansı SPA'nın bildirdiğine göre Kral Abdullah, kendi isminin verileceği bilim kompleksinin inşası için gerekli talimatı verdi. Kompleksin başına eski ticaret bakanı Haşım Bin Abdullah Yemeni geçecek.

Merkez, nükleer araştırmaları teşvik edecek, ileride yapılacak anlaşmaları onaylayacak ve nükleer enerjinin kullanımıyla ilgili faaliyetlere kontrol edecek. Ajans, projenin ne zaman tamamlanacağı gibi detaylı bilgi vermezken kompleksin ülkenin başkenti Riyad'da inşa edileceği öğrenildi.

ENERJİYE TALEP ARTIYOR
Yetkililere göre ülkede enerjiye olan talep geçen yıl yüzde 8 artış gösterdi ve talebin 2020 yılı itibariyle 60 bin megavatın üstüne çıkması bekleniyor.Dünyanın en büyük petrol ihracatçısının halen 46 bin megavat olan enerji üretim kapasitesini 2020 itibariyle 67 bin megavata çıkarmak için 80 milyar dolarlık yatırım yapacağı kaydedildi.

Geçen yıl, Suudi Arabistan ve Fransa'nın sivil nükleer enerji işbirliği anlaşması imzalamak üzere olduğu bildirilmişti. Yine geçen hafta Kuveyt, Fransa ile barışçıl amaçlı nükleer enerji üretim anlaşması imzaladığını açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri ise Körfez'de nükleer enerji konusunda ilk adımı atarak geçen Aralık'ta Güney Koreli konsorsiyum ile 40 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. Anlaşma neticesinde BAE'de dört adet nükleer reaktör inşa edilecek. İlk reaktör 2017'de faaliyete geçecek. 

Kaynak: Ajanslar


 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?