banner15

Suudi Arabistan Gözünü Asya'ya Çevirdi

ABD'nin Ortadoğu'daki en önemli müttefiklerinden Suudi Arabistan'ın dış politikasını masaya yatıran Financial Times gazetesi, Arabistan'ın "dış politikasını dengeleyebilmek için gözünü Asya'ya çevirdiğini" yazdı. Suudi yetkililer, Çin ile yakınlaşm

Suudi Arabistan Gözünü Asya'ya Çevirdi

İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times, ABD'nin Ortadoğu'daki en önemli müttefiklerinden Suudi Arabistan'ın "dış politikasını dengeleyebilmek için gözünü Asya'ya çevirdiğini" kaydetti. Ocak ayı sonunda Çin, Hindistan, Pakistan ve Malezya'yı kapsayan ve beş uçak dolusu işadamı, hükümet yetkilisi ve Kraliyet mensubundan oluşan bir heyetle, 14 günlük bir geziye çıkan Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın temasları, Riyad yönetiminin dış politikasını yeniden şekillendirme konusunda en kapsamlı adımı olarak görülüyor. Ziyaretin Hindistan ayağında Suudi Arabistan, ev sahibiyle terörle mücadele konusunda kapsamlı işbirliği sözü verirken, muhtemel Suudi yatırımları da ele alındı. Ancak, Hindistan ziyaretinin önemli bir boyutu da, Riyad'ın bölgedeki en yakın, geleneksel müttefiklerinden Pakistan'a karşı Delhi'yle ilişkilerini dengelemesi oldu.
 
"En üst düzeyde ziyaret"

Financial Times'a göre, Suudi Arabistan'la Çin arasında diplomatik ilişkilerin yeniden kurulduğu 1990 yılından bu yana, en üst düzeyde gerçekleştirilen Pekin ziyaretinde ise, petrol yatırımları konusunda işbirliği konuları görüşüldü. Suudi yetkililer, Çin ile yakınlaşmanın Amerika'dan uzaklaşmak anlamına gelmediğinde ısrarlı. ABD'nin eski temsilcisi Chas Freeman da, Riyad'ın Çin'e doğru adımlarını, "Suudi Arabistan, Amerika'yla boşanmıyor, ama kendine ikinci bir eş alıyor" diye yorumladı. Daily Telegraph gazetesi, giderek büyüyen bir ekonomiye sahip olan Hindistan'ın Çin gibi, büyük miktarda temiz ve ucuz enerjiye gereksinimi olduğuna; Washington'la pazarlıkları son aşamaya gelen nükleer enerji anlaşmasının da, Hindistan'a, "nükleer silahların yayılmasının önlenmesi anlaşmasına taraf olmadan kendisine yasaklı malzemeleri edinme olanağı" sağlayacağına dikkat çekti.
 
"Washington'dan çifte standart"

Financial Times gazetesi de, özellikle İran'ın nükleer programına ilişkin tartışmalar dikkate alındığında, Washington'un Hindistan'a yönelik tutumunun "çifte standart olarak" görüleceğinin altını çizdi. Gazetenin başyazısında ise, "Bush'un planının muhalifleri, Washington'un Hindistan'a sivil amaçlı da olsa nükleer yakıt ve teknoloji sağlamasının, kurallara dayalı nükleer silahların yayılmasının önlenmesi rejimini baltalayacağını söylüyor. Hindistan'a kazanımlar sağlamak, nükleer silaha sahip diğer ülkeleri Hindistan örneğini izlemeye teşvik edecektir. Washington'un İran'ın nükleer silah üretme kapasitesini ortadan kaldırmak için uluslararası bir uzlaşma yaratmak istediği bu dönemde, böyle bir adım bariz bir çifte standart olarak görülecektir" ifadelerine yer verildi.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48