banner39

Suudi Arabistan Suriye'yle arasındaki buzları eritti

Hariri suikastinden sonra kopma noktasına gelen Suriye-S. Arabistan ilişkileri yeniden başladı.

Arşiv 08.10.2009, 09:35 08.10.2009, 09:52
Suudi Arabistan Suriye'yle arasındaki buzları erittiDünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin 2005 yılında bombalı bir saldırı sonucu öldürülmesinden sonra kopma noktasına gelen Suriye-Suudi Arabistan ilişkilerinde bahar havası yaşanıyor.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah, krallık koltuğuna oturduğu 2005 yılından beri ilk kez Suriye'yi ziyaret ediyor. Taraflar arasındaki küslüğün sona ermesinde Türkiye de rol oynamıştı. Erdoğan, ağustos ayında İstanbul'da ağırladığı Suriye lideri Esed'i, Cidde'deki üniversite açılış törenine katılması için ikna ederken, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'tan da Şam ziyareti sözü almıştı.

Dün başlayan ziyaretle iki ülke ilişkilerinde ve bölgedeki S.Arabistan-İran rekabetinde yeni bir sayfa açılacağı ifade ediliyor. Suudi Arabistan-İran rekabetinde Suriye hayati bir rol oynuyor. Irak'a karşı İran'la işbirliği yapan Suriye, İran'ın bölgedeki etkinliğini artırmasında önemli bir rol oynamıştı. Suriye yoluyla İran bölgedeki en önemli müttefiki Hizbullah'a destek sağlıyor.

Kral Abdullah'ın üç bakanla gittiği Suriye ziyaretinde iki ülkenin sık sık karşı karşıya gelmesine sebep olan Filistin konusu ele alındı. İki lider ayrıca son günlerde Arap dünyasının en önemli gündem maddelerinden biri olan Irak-Suriye gerilimini de masaya yatırdı. Irak-Suriye geriliminde Suudi Arabistan, Şam'ı destekleyerek, Irak yönetiminin Suriye'yi suçlamasının mesnetsiz olduğunu öne sürüyor. Gazze Savaşı'ndan sonra yumuşamaya başlayan Riyad-Şam ilişkileri, Riyad'da Mısır, Suudi Arabistan ve Suriye liderlerini bir araya getiren zirve ile yeni bir döneme girdi. Suriye lideri Esed, Erdoğan'ın girişimiyle geçtiğimiz ay açılışı yapılan Kral Abdullah Teknoloji ve Bilim Üniversitesi'nin açılışına da katılarak Suudi yönetimine büyük bir jest yapmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?