banner39

Suudi Arabistan'da Sinema Yasağı Kalktı

Suudi Arabistan’da 20 yıllık sinema yasağı kaldırıldı. Muhafazakar ülkede yıllar sonraki ilk sinemanın önümüzdeki ay açılacak. Yıllar sonra kalkan yasak sadece çizgi filmler için geçerli olacak.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Suudi Arabistan'da Sinema Yasağı Kalktı

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

 

Suudi Arabistan'da, halka açık gösterimlerin dine aykırı olduğu gerekçesiyle yasaklanmasından yaklaşık yirmi yıl sonra, sadece çizgi filmlerinin gösterileceği ilk sinemanın gelecek ay açılacağı bildirildi.

Sinema çocuklar ve bayanlar için Ramazan ayının sonlarına doğru perdelerini açacak. Anonim bir çizgi filmle başlayacak olan gösterimin Riyad Otel’de 2-3 kasım tarihlerinde yapılması bekleniyor.

 

Yetkili, Riyad Belediyesi ile yapılacak anlaşmadan sonra işlemlerin daha hızlı bir şekilde yapılacağını söyledi. 1400 kişilik salonda yapılacak olan gösterimler 3 seanstan oluşacak. Bir saatlik gösterim için, 15 gün içerisinde 50 bin insanın sinemaya akın etmesi bekleniyor.

 

El-Hayat gazetesi, bunun bir başlangıç olduğu, ileriki zamanlarda Suudi Arabistan’ın tüm şehirlerinde sinema gösterimlerinin yanı sıra video kliplerinin ve spor oyunlarının da yer edineceğini haber yaptı.

 

Suudi Arabistan, körfez ülkeleri arasında sinema ve tiyatroyu yasaklayan tek devletti. Yıllardır sinema salonu olmayan ülkede sadece özel gösterimler yapılarak film izletilebiliyordu. Bunları da herkes izleyemiyordu.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?