banner15

Suudi Arabistan'da 'teröre mali destek' gözaltıları

El-Hayat, gözaltına alınanların isimlerini vermemekle birlikte, aralarında akademisyenlerin, avukatların ve ünlü şahsiyetlerin bulunduğunu, Suudi Arabistanlı yetkililerinin bunlardan dördünü daha önce bir kaç kez uyardığını yazıyor.

Suudi Arabistan'da 'teröre mali destek' gözaltıları

04 Şubat 2007 Pazar

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

Suudi Arabistan’da ‘teröre mali destek’ gözaltıları

 

El-Hayat gazetesi, bugünkü manşetinde “Suudi Arabistan terörle mücadelede ‘zor dosya’yı açıyor” diyor.

 

Haberde, Cuma akşamı Cidde ve Medine’de aynı anda gerçekleştirilen operasyonlarda, gençleri aldatıp ‘sorunlu bölgelere’ gönderen karanlık faaliyetlere maddi destek verme suçlamasıyla 9 Suudi Arabistanlı ve bir Kuzey Afrikalı’nın gözaltına alındığı bildiriliyor.

 

İçişleri Bakanlığı sözcüsü’nün El-Hayat’a yaptığı açıklamada, gözaltına alınanların kanun dışı yollarla yardım topladıklarını ve bu yardımları ülke dışına çıkardıklarının tespit edildiğini söylediği yazıyor.

 

El-Hayat, gözaltına alınanların isimlerini vermemekle birlikte, aralarında akademisyenlerin, avukatların ve ünlü şahsiyetlerin bulunduğunu, Suudi Arabistanlı yetkililerinin bunlardan dördünü daha önce bir kaç kez uyardığını yazıyor.

 

Haberde ayrıca, İçişleri Bakanlığı sözcüsü Mansur Et-Türki’nin operasyonun Madagaskar’da öldürülen Suudi Arabistan vatandaşı Cemal Ahmed Halife ile bir ilgisinin olmadığını ve soruşturmaların Halife’nin El-Kaide’ye yardım topladığı suçlamalarının asılsız olduğunu ispat ettiğini söylediği belirtiliyor.

 

 

Irak: Es-Sadriyye’de katliam

 

Dün Bağdat’ın Es-Sadriyye semtinde gerçekleştirilen intihar saldırısına bugünkü Arap gazetelerinde geniş bir şekilde yer verilmiş.

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin “Irak: Es-Sadriyye’de katliam” başlığıyla duyurduğu haberde, Irak güvenlik kaynaklarının bildirdiğine göre, Bağdat’ın merkezindeki Es-Sadriyye semtinde patlayıcı yüklü bir kamyonla gerçekleştirilen intihar saldırısında en az 130 kişinin öldüğünü ve yaklaşık 305 kişinin de yaralandığı yazıyor.

 

Haberde, Irak Hükümeti sözcüsü Ali Ed-Debbağ’ın resmi El-Irakiyye kanalına yaptığı açıklamada, “Bu ölümlerin ve bomba yüklü araçların yarısı Suriye’den gelmektedir” dediği bildiriliyor.

 

Haberin sonunda, Abdülaziz El-Hekim başkanlığındaki Birleşik Irak Koalisyonu üyesi bir milletvelikinin, Necef yakınlarındaki çatışmada ölenlerin sayısınınn 2500’e yaklaştığını ve aralarında kadınların ve çöcukların da bulunduğunu söylediği kaydediliyor.

 

Londra’da yayınlanan El-Hayat gazetesinin konuyla ilgili haberinde ise, yaklaşık 1 ton patlayıcı yüklü bir kamyonla düzenlenen saldırının çevredeki 10 binanın da yıkılmasına neden olduğu bildiriliyor.

 

Haberde, saldırının 23 Kasım’dan beri gerçekleştirilen en kanlı saldırı olduğu, saldırı sonrası güvenlik güçlerinin bölgeye giriş çıkışı durdurduğu ve yaralıları arabasıyla hastaneye taşımaya çalışan bir polis memurunun öfkeli gençler tarafından dövüldüğü yazıyor.

 

 

Suudi Arabistan-İran yakınlaşması olumlu siyasi işaretler doğurdu

 

Lübnan’da yayınlanan Es-Sefir gazetesinin bugünkü sayısında, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa’nın önümüzdeki hafta Beyrut’a dönmesi beklenirken, iç politikada olumlu siyasi işaretlerin gözlendiği belirtiliyor.

 

Haberde, Lübnan Müftüsü Şeyh Muhammed Reşid Kabbani’nin Sünni, Şii ve Dürzi din adamlarını müftülük binasında bir araya gelmeye davet ettiği ve toplantının gelecek hafta yapılmasının beklendiği bildiriliyor.

 

Haberde ayrıca, Beyrut’taki İran temsilcisi Müsteba Firdevsi’nin, “Suudi Arabistan-İran yakınlaşması bizi Lübnan krizinin çözümünün yakınlığı noktasında daha ümitli kılıyor” dediği kaydediliyor.

 

Es-Sefir’in haberinde, Beyrut’taki bir Arap diplomatın gazeteye yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan-İran görüşmelerinin sürdüğünü ve bu görüşmelerin başarıya ulaşmasının bir şartının da görüşmeler tamamlanıncaya kadar sonuçlarıyla ilgili hiçbir açıklama yapılmaması olduğunu, görüşmelerin sonucunun Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa tarafından ilan edileceğini söylediği yazıyor.

 

 

Filistin Devleti’nin kurulması Ürdün’ün çıkarına

 

Ürdün’de yayınlanan Ed-Düstur gazetesinin bugünkü sayısında¸ Ürdün Dışişleri Bakanı Abdülilah El-Hatib’in, Ürdün’ün uluslararası kamuoyunun Filistin davasına dikkatini çekmeyi başardığını söylediği bildiriliyor.

 

Haberde, Geleceğin Mimarları Buluşması’nda dün akşam verdiği “Şimdi Ortadoğu” başlıklı konferansta El-Hatib’in Filistin’de durumun zor olduğunu ve kabul edilemez bir ambargonun bulunduğunu söylediği yazıyor.

 

Haberde ayrıca, ürdün Dışişleri Bakanı’nın Ürdün’ün yüksek menfaatlerinin Filistin’in çıkarlarıyla örtüştüğünü ve Ürdün’ün çıkarlarına hizmet edecek en iyi çözümün ayakta kalabilecek bir Filistin devletinin kurulması olduğunu ifad ettiğikaydediliyor.

 

 

Mısır otomobil üretiminde Alman teknolojisinden yararlanacak

 

Mısır’da yayınlanan El-Ehram gazetesinin bugünkü sayısında yer alan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’ın Kahire ziyaretiyle ilgili haberde, Mısır’ın otomobil üretiminde Alman teknolojisinden yararlanacağı belirtiliyor.

 

Haberde, Bakanlar Kurulu sözcüsü Mecdi Razi’nin Angela Merkel-Ahmed Nazif görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Mısır’daki otomotiv sektöründe Alman teknolojisinden yararlanma noktasında iki başbakanın anlaştığını söylediği yazıyor.

 

Haberde ayrıca, Almanya’nın Mısırlı gençlerin teknik eğitimine katkıda bulunacağı ve Merkel’in iki ülke eğitim bakanlarını konuyu görüşmek üzere bir araya gelmeye çağırdığı bildiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35