banner39

Suudi Arabistan'da yönetim ile ulema arasında çatlak!

Suudi Arabistan'da kralın açtığı üniversitenin eğitim metodu din alimleri ile yönetim arasındaki ilişkileri gerdi.

Arşiv 05.10.2009, 12:46 05.10.2009, 16:31
Suudi Arabistan'da yönetim ile ulema arasında çatlak!Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ülkede karma eğitim yapan ilk ve tek eğitim kurumu olan Kral Abdullah tarafından yaptırılan üniversite, Suudi Arabistan'da devletle din adamlarını karşı karşıya getirdi.

Kral Abdullah bin Abdulaziz, Suudi Arabistan'da kız-erkek karışık ilk üniversitedeki eğitim sistemini kontrol etmeleri için din alimlerine çağrı da bulunan müftüyü görevinden aldı. Kral Abdullah çok az görülen bir uygulamaya giderek, 'Fetva ve Araştırmalar Kurulu' üyesi Şeyh Saad El Şesri'nin görevine süresiz son verdi.

Suudi Arabistan Haber Ajansında dün yer alan haberde görevden alma gerekçesi belirtilmedi. Saad El Şesri'nin; 'Öğrencileri Batı ideolojilerinden korumak için alimlerin, Kral Abdullah Üniversitesindeki ders programlarını konrol etmeleri gerekir' şekinde daha önce bir açıklamada bulunmuş olduğu hatırlatıldı.

Geçen hafta Suudi Arabistan 'Vatan' Gazetesi, Şeyh Saad'ın Kral Abdullah Üniversitesindeki eğitimin kontrol edilmesi için komisyonlar oluşturulmasının gereğini ifade ettiğini yazmıştı.

Şeyh Saad yaptığı açıklamada, geçen ay açılan Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ndeki eğitimin karma yapılıyor olmasını da eleştirmiş, üniversitede dini eğitimin zayıf olduğunu söylemişti.

Üniversite çok farklı ülkelerden meşhur bilimadamları ders veriyor. Bilimsel araştırmalar için ayrılan para ise oldukça yüklü.

2005 yılında göreve gelen Kral Abdullah bin Abdulaziz, ülkede bazı reformlar gerçekleştiriyor. Suudi Arabistan hükümeti üniversitelerdeki akademik çalışmalara özgürlük vermeyi vadetmiş, din adamlarının reformlara karşı geleceği ihtimali üzerinde de durmuştu.

Şeyh Said el Şesrî

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?