banner15

Suudi Arabistan'ın İlk Sinema Filmi

Suudi Arabistan'ın ilk sinema filmi ülkede modernistler ile dini gruplar arasında tartışma oluşturdu. Arabistan hariç tüm Ortadoğu'da gösterime girecek filmi, kraliyet ailesi üyesi milyarder El Velid Bin Tallal finanse etti.

Suudi Arabistan'ın İlk Sinema Filmi

İlk Suudi sinema filmi ''Keyfe'l-Hal?'' Suudi Arabistan hariç tüm Ortadoğu'da gösterime girecek. Beyaz perdenin ilk Suudi kadın yıldızının oynadığı ilk Suudi komedi-drama filmi ''Keyfe'l-Hal?'' (Ne var, ne yok?), bu yaz sinemanın yasak olduğu Suudi Arabistan hariç tüm Ortadoğu'da gösterime girecek. Suudi kraliyet ailesi üyesi milyarder El Velid Bin Tallal'ın sahibi olduğu Rotana grubu tarafından yapımı üstlenilen ilk Suudi filmi, Suudi Arabistan'da özellikle gençler içinde yaygın görülen modernistler ile dini gruplar ve küreselleşme ile muhafazakar dini değerlerin ağırlığı arasındaki gerilimi yansıtıyor. Suudi Arabistan'da sinema sanayisinin bulunmamasından ötürü Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde çevrilen filmin yönetmeni Filistin kökenli bir Kanada vatandaşı, senaryosu ise bir Lübnanlı ve Mısırlı'ya ait. Aralarında başı açık ve kot pantolonlu Suudi kadın yapımcı yardımcısı Hayfa Mansur'un da bulunduğu film ekibi, Suudi Arabistan'daki çok sıkı yasaklardan ötürü, sahnelerin çekiminde azami dikkat sarf ediyor.

Filmde flört sahnesi yok

''Keyfe'l-Hal?''de geçen yıl Arap Star Akademisi'nde kazandığı zaferden bu yana Suudi gençliğinin idolü haline gelen Suudi aktör Hişam Abdülrahman'ın canlandırdığı Sultan'ın hikayesi anlatılıyor. Batı tarzı yaşamından ötürü aşırı muhafazakar kuzeni Halid ile sık sık tartışan Sultan, Halid'in güzel kız kardeşi Seher'in dikkatini çekmeye çalışıyor. Seher'i elde etmek için Usame bin Ladin gibi sakal bırakan Sultan, böylece çıkarcı bir kişiliği canlandıran Halid'in sempatisini kazanıyor. Seher ise aile içindeki bu gerginlikten kaçmak için en yakın arkadaşı Dünya ile sık sık görüşüyor. Filmin yönetmeni Eymen Halavani, filmin Seher ile Sultan arasındaki bir aşk hikayesi olup olmadığını söylemeyi reddederken, filmde hiçbir flört veya aşk randevusu sahnesi bulunmadığını söylüyor. Filmin Suudi aktrisi Hind Muhammed de önüne çıkabilecek engellere karşın bir sinema kariyeri yapmaya kararlı olduğunu belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48